INFORMACIJE DRŽAVNA MATURA 2019./2020. Vijest ima dokument u privitku

Autor: IVANA JERGOVIĆ, Hrvatina Dubravčić, 20. 5. 2020. 09:51

Današnjim datumom, 3.srpnja 2020. godine završena je provedba ispita državne mature.

Svim pristupnicima želimo ostvarenje željenih rezultata.

Podsjećamo da će privremeni rezultati biti objavljeni 13.7. 2020.

Ivana Jergović, koordinator DM

NOVE UPUTE HZJZ: https://mk0ncvvot6usx5xu4d.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2020/05/Drzavna_matura_upute_27_05.pdf

Sva pitanja u vezi provedbi ispita državne mature možete uputiti na e-mail: ivana.bencic2@skole.hr.

Državna matura skup je ispita kojima se provjeravaju i vrednuju znanja, vještine i sposobnosti učenika stečene tijekom obrazovanja u osnovnoj i srednjoj školi prema propisanim nastavnim planovima i programima.

Svrha uvođenja državne mature je sustavno unaprjeđivanje i osiguravanje kvalitete obrazovanja, te podizanje razine odgovornosti svih dionika u sustavu odgoja i obrazovanja. Vrednovanje školskih postignuća učenika postaje pouzdanije, objektivnije i pravednije. Jasno se definiraju ciljevi obrazovanja, a učenike se usmjerava na stjecanje znanja i kompetencija.

S druge strane, stvoreni su uvjeti kojima je državna matura prihvaćena kao zamjena za razredbeni ispit na svim visokim učilištima Republike Hrvatske čime se omogućuje jednostavniji i transparentniji upis.

Državna matura provodi se polaganjem ispita državne mature. Ispiti su jednaki za sve učenike, svi ih pišu u isto vrijeme i pod jednakim uvjetima.

Ispite državne mature polažu:

- učenici gimnazijskih programa koji njenim polaganjem završavaju svoje srednje obrazovanje, a istodobno im omogućuje nastavak školovanja na visokoškolskoj razini

- učenici četverogodišnjih strukovnih i umjetničkih škola koji po završetku svog obrazovanja žele nastaviti obrazovanje na visokoškolskoj razini.

Državna matura se sastoji od obveznog i izbornog dijela. U obveznom dijelu su Hrvatski jezik, Matematika i strani jezik, osim za učenike klasičnih gimnazija (koji umjesto ispita iz stranog jezika mogu polagati ispit iz grčkog ili latinskog jezika) i učenike koji se obrazuju na jeziku i pismu nacionalnih manjina (koji polažu hrvatski i materinji jezik, a treći ispit biraju između matematike i stranog jezika). Ovi se ispiti mogu polagati na dvjema razinama: A – višoj i B – osnovnoj.

Izborni dio državne mature bira sam učenik da bi mogao zadovoljiti upisne zahtjeve visokoškolskih ustanova. Osim ispita iz stranih jezika koji se u izbornom dijelu pišu na A razini, ostali ispiti nemaju razinu.

Više informacija potražite na stranicama

www.ncvvo.hr, Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja

http://drzavnamatura.skole.hr, informacije o državnoj maturi

www.skole.hr, Portal za škole

www.mzos.hr, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa

www.postani-student.hr, Nacionalni informacijski sustav prijava na visoka učilišta

www.studij.hr, Agencija za znanost i visoko obrazovanje

www.azvo.hr/preglednik, Preglednik studijskih programa, Agencija za znanost i visoko obrazovanje

[više]

PODJELA SVJEDODŽBI I POTVRDA ZA LJETNI ROK DRŽAVNE MATURE 2018./2019.

Autor: Tomislav Rogić, 16. 7. 2019. 11:24

Podjela svjedodžbi i potvrda o položenim ispitima državne mature u našoj školi održat će se u srijedu, 17.07.2019. godine, u 10:00 sati.

Sjedodžbe i potvrde o položenim ispitima mogu podignuti učenici gimnazijskog programa koji su položili sva tri ispita obveznog dijela državne mature.

Potvrde o položenim ispitima mogu podignuti učenici strukovnih programa koji su položili barem jedan obvezni ili izborni predmet.

Molimo sve učenike da osobno dođu na podjelu svjedodžbi i potvrda.

[više]

UPUTE O PRISTUPANJU ISPITIMA DRŽAVNE MATURE I KALENDAR I VREMENIK POLAGANJA ISPITA U LJETNOM ROKU ŠK. GODINE 2018./2019. Vijest ima dokument u privitku

Autor: Tomislav Rogić, 4. 6. 2019. 14:21

UČENICI NA ISPITE DOLAZE PREMA KALENDARU I VREMENIKU PROVEDBE ISPITA DRŽAVNE MATURE KOJI JE OBJAVLJEN NA OGLASNOJ PLOČI U HOLU ŠKOLE, TE NA INTERNETSKOJ STRANICI ŠKOLE.

ISPITI SE MOGU PISATI U NEKOJ OD UČIONICA, ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI, ILI UČENIČKOM DOMU

UČENICI SU DUŽNI NA ISPIT DOĆI OTPRILIKE SAT VREMENA PRIJE POČETKA ISPITA, NA OGLASNIJ PLOČI U HOLU ŠKOLE PROČITATI U KOJU SU DVORANU RASPOREĐENI, TE SE UPUTITI ISPRED TE DVORANE ILI UČIONE, GDJE POČINJE PROZIVKA UČENIKA 30 MINUTA PRIJE POČETKA PISANJA ISPITA.

Obavijesti ispitnog koordinatora

Izjava koja je nužna za pristup ispitima državne mature dostupna je na sljedećoj poveznici: /upload/ss-otocac/images/static3/923/File/izjava%20u%C4%8Denika%20DM%20-%20Covid%2019.pdf

« Ožujak 2020 »

CMS za škole logo