DRŽAVNA MATURA 2021./2022.

Autor: IVANA JERGOVIĆ, 18. 9. 2021. 08:17

KALENDAR I VREMENIK PROVEDBE ISPITA DRŽAVNE MATURE U ŠK. GOD. 2021./2022. – LJETNI ROK

KALENDAR I VREMENIK PROVEDBE ISPITA DRŽAVNE MATURE U ŠK. GOD. 2021./2022. – JESENSKI ROK

Na stranici NCVVO-a objavljeni su ispitni katalozi za državnu maturu 2021./2022.

DRŽAVNA MATURA 2020./2021.

Autor: IVANA JERGOVIĆ, 11. 11. 2020. 09:51

ŠTO JE DRŽAVNA MATURA?

Državna matura skup je ispita kojima se provjeravaju i vrednuju znanja, vještine i sposobnosti učenika stečene tijekom obrazovanja u osnovnoj i srednjoj školi prema propisanim nastavnim planovima i programima.

Svrha uvođenja državne mature je sustavno unaprjeđivanje i osiguravanje kvalitete obrazovanja, te podizanje razine odgovornosti svih dionika u sustavu odgoja i obrazovanja. Vrednovanje školskih postignuća učenika postaje pouzdanije, objektivnije i pravednije. Jasno se definiraju ciljevi obrazovanja, a učenike se usmjerava na stjecanje znanja i kompetencija.

S druge strane, stvoreni su uvjeti kojima je državna matura prihvaćena kao zamjena za razredbeni ispit na svim visokim učilištima Republike Hrvatske čime se omogućuje jednostavniji i transparentniji upis.

Državna matura provodi se polaganjem ispita državne mature. Ispiti su jednaki za sve učenike, svi ih pišu u isto vrijeme i pod jednakim uvjetima.

Ispite državne mature polažu:

- učenici gimnazijskih programa koji njenim polaganjem završavaju svoje srednje obrazovanje, a istodobno im omogućuje nastavak školovanja na visokoškolskoj razini

- učenici četverogodišnjih strukovnih i umjetničkih škola koji po završetku svog obrazovanja žele nastaviti obrazovanje na visokoškolskoj razini.

Državna matura se sastoji od obveznog i izbornog dijela. U obveznom dijelu su Hrvatski jezik, Matematika i strani jezik, osim za učenike klasičnih gimnazija (koji umjesto ispita iz stranog jezika mogu polagati ispit iz grčkog ili latinskog jezika) i učenike koji se obrazuju na jeziku i pismu nacionalnih manjina (koji polažu hrvatski i materinji jezik, a treći ispit biraju između matematike i stranog jezika). Ovi se ispiti mogu polagati na dvjema razinama: A – višoj i B – osnovnoj.

Izborni dio državne mature bira sam učenik da bi mogao zadovoljiti upisne zahtjeve visokoškolskih ustanova. Osim ispita iz stranih jezika koji se u izbornom dijelu pišu na A razini, ostali ispiti nemaju razinu.

UPUTE HZJZ ZA PROVEDBU ISPITA DRŽAVNE MATURE

Autor: IVANA JERGOVIĆ, 10. 5. 2021. 11:18

Obavijesti ispitnog koordinatora

Provedba ispita državne mature u jesenskome roku:

– od 18. 08. 2021. do 3. 09. 2021. prema Kalendaru državne mature 2020./2021. za jesenski rok https://mk0ncvvot6usx5xu4d.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2020/04/Kalendar-i-vremenik-provedbe-ispita-%E2%80%93-jesenski-rok-2020_2021.pdf

Jesenski upisni rok na fakultete

23.7. u 12 sati počele su prijave studijskih programa za jesenski upisni rok.

Studijske programe moguće je prijaviti na onim visokim učilištima na kojima je ostalo mjesta nakon provedenih upisa ljetnog upisnog roka. S obzirom da na nekim visokim učilištima upisi još traju, visoka učilišta će naknadno označiti da provode prijave za upise u jesenskom roku. T

Rok za prijavu studijskih programa i promjene prioriteta je 16.rujan 2021.g. do 14:59. Visoko učilište može odrediti i raniji rok prijave na pojedine studijske programe.

KONAČNI REZULTATI I UPISI NA FAKULTET

Objavljene su konačne rang-liste za upis na studijske programe na visokim učilištima u RH u ljetnom upisnom roku.

U aplikaciji Postani student sada su vam vidljivi i upisni brojevi.

VAŽNO: Preostaje vam još upisati se na studij.

ROKOVE i način upisa određuju sama visoka učilišta pa detaljno proučite informacije objavljene na web stranicama fakulteta koje ste odabrali.

KONAČNI REZULTATI DRŽAVNE MATURE

Konačni rezultati mature ispita ljetnog roka izaći će nakon rješavanja prigovora, 21. srpnja.

Liste prioriteta studijskih progama mogu se mijenjati do 13:59 (21. srpnja), a izuzetak su fakulteti koji su odredili raniji rok prijave, što su obično oni koji provode neku vrstu prijemnog ispita.

Konačne rang-liste za upise na studijske programe maturanti i drugi kandidati moći će vidjeti 21. srpnja nakon 15 sati.

VAŽNI DATUMI

Upute za pristupanje ispitima:

UČENICI NA ISPITE DOLAZE PREMA KALENDARU I VREMENIKU PROVEDBE ISPITA DRŽAVNE MATURE KOJI JE OBJAVLJEN NA OGLASNOJ PLOČI U HOLU ŠKOLE, TE NA INTERNETSKOJ STRANICI ŠKOLE.

ISPITI  DM MOGU SE PISATI U NEKOJ OD UČIONICA, ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI, UČENIČKOM DOMU ILI VATROGASNOM DOMU.

UČENICI SU DUŽNI NA ISPIT DOĆI OTPRILIKE SAT VREMENA PRIJE POČETKA ISPITA, NA OGLASNIJ PLOČI U HOLU ŠKOLE PROČITATI U KOJU SU DVORANU RASPOREĐENI, TE SE UPUTITI ISPRED TE DVORANE ILI UČIONE, GDJE POČINJE PROZIVKA UČENIKA 30 MINUTA PRIJE POČETKA PISANJA ISPITA.

UKOLIKO ZAKASNE NA ISPIT DO 30 MIN. UČENICIMA SE DOZVOLJAVA PRISTUPANJE ISPITU, ALI BEZ ČITANJA UPUTA I BEZ PRODUŽAVANJA VREMENA PISANJA ISPITA. KAŠNJENJE VIŠE OD 30 MIN. NIJE DOZVOLJENO.

UČENICI KOJI NE DOĐU NA ISPIT, MORAJU SE U ROKU 24 SATA JAVITI ISPITNOM KOORDINATORU, TE U ROKU 3 DANA DOSTAVITI PISANO ŠKOLSKOM ISPITNOM POVJERENSTVU RAZLOG NEPRISTUPANJA ISPITU, UPROTIVNOM MORAJU PLATITI ISPIT.

UČENICI MORAJU PAZITI NA PONAŠANJE ZA VRIJEME ISPITA, JER SVAKO OMETANJE PROVEDBE ISPITA, ŠAPTANJE, PREPISIVANJE, KORIŠTENJE MOBITELA I SL. SANKCIONIRA SE OPOMENOM, ODUZIMANJEM TESTA I PADOM TOG ISPITA, ILI ČAK ZABRANOM POLAGANJA ISPITA DM NA 2 GODINE.

UČENICI MORAJU NA ISPIT OBAVEZNO PONIJETI OSOBNU ISKAZNICU !!!

Krovna mapa za ovu stranicu nije postavljena, pa nema dokumenata za prikaz.

Krovna mapa za ovu stranicu nije postavljena, pa nema dokumenata za prikaz.

POVEZNICE

STRUČNO USAVRŠAVANJE

KORISNE POVEZNICE

« Rujan 2021 »