Tajanstvena baština

Jedan od najzanimljivijih i najizazovnijih dijelova narodne baštine svakako je pripovjedalačko blago koje se održalo godinama, desetljećima, stoljećima. Najčešće u tek nekoliko jednostavnih ‘narodskih’ rečenica zapretene su višeslojne poruke iz prošlosti koje otkrivaju mnogo toga o načinu života, vjerovanjima, običajima, mentalitetu općenito. Isprepleću se u narodnim pričama i legendama stvarne povijesne činjenice i ljudska mašta. Većina ih je plod usmene predaje, ali ima i onih priča koje su se među narodom prepričavale, nakon što su već zapisane. No, kad je priča jednom ispričana, više se ne mijenja, i njenom reduciranom  obliku više nema dodavanja novih detalja. A ‘priča’ postoji gotovo o svemu: zašto se nešto zove baš tako, zašto nešto izgleda baš ovako ili onako, otkuda nešto potječe ili što se neobičnoga nekome dogodilo. Djelić te prekrasne tajanstvene pripovjedalačke baštine podastrijet ćemo u našem školskom listu, zahvaljujući istraživanjima učenika Srednje škole Otočac. U narodnim pričama koje su prikupili vodimo  čitatelje oko Otočca, u Sinac, Švicu, Lešće, Prozor, Ramljane, Brinje, Kompolje, Senj... Treba dodati i da smo svjedoci nastanka novijih, urbanih legendi, priča koje je narod ispreo oko nekih događaja u zadnjim desetljećima 20. stoljeća.

« Listopad 2020 »