Predavanje o Parku prirode Velebit

Autor: Edi Šop, 8. 6. 2018.

Dana 29. svibnja 2018. godine Srednja škola Otočac imala je priliku ugostiti predstavnike Parka prirode Velebit te Hrvatskog šumarskog instituta Jastrebarsko povodom Međunarodnog dana biološke raznolikosti i Dana Parka.

Tematska predavanja o biološkoj raznolikosti Velebita učenicima 1., 2. i 3.  razreda smjera šumarski tehničar održali su dr. sc. Jasnica Medak i stručni suradnik Parka prirode Velebit Robert Bogdanić, mag. ing. silv.. Predavanje je započelo prezentacijom o Parku, pri samom uvodu ravnateljica Parka Ivana Maras, dipl. ing. ukratko je iznijela općenite informacije o Parku, npr. da Park prirode Velebit obuhvaća površinu od 2270 km², proteže se od prijevoja Vratnik, na sjeverozapadu do kanjona Zrmanje te na jugoistok u dužinu od 145 km. Također smo saznali da na Velebitu obitavaju sve tri velike zvijeri  (ris, vuk, medvjed)., da je 1978. godine uvršten  u mrežu međunarodnih rezervata biosfere UNESCO-a te da su najveće atrakcije PP Velebit uvala Zavratnica, Cerovačke špilje i Premužićeva staza. Nakon uvoda Robert nam je pokazao slike faune Velebita, te rekao nekoliko informacija o svakoj. Nakon njegova izlaganja predstavljen nam je vodič kroz biljni svijet Velebitskih šuma pod nazivom  „Šume bukve“ , koji je izdan u suradnji Hrvatskog šumarskog instituta i JU PP Velebit. U sljedećem dijelu predavanja upoznati smo sa izrazitom raznolikošću flore na Velebitu. Na kraju predavanja autorica dr. sc. Jasnica Medak svim sudionicima predavanja poklonila je prethodno spomenuti vodič, prigodan upravo za nas učenike smjera šumarski tehničar, kao i za sve ljubitelje ljepota biljnog svijeta.

Davor Rajković, Luka Kušanić

Predavanje o Parku prirode Velebit

Autor: Edi Šop, 8. 6. 2018.

Davor Rajković, Luka Kušanić

« Travanj 2024 »