« Listopad 2017 »

Dan šuma - Kukci i šuma
Autor: Administrator , 30. 3. 2017.

Međunarodni  dan šuma se obilježava svake godine 21. ožujka i taj dan predstavlja priliku da se podsjetimo svih koristi koje čovječanstvo ima od njih, ali i da naučimo nešto novo o šumi. .

Šuma je složeni ekosustav u kojemu se odvija život različitih biljnih i životinjskih vrsta. Osim drveća, šumu čine i zeljaste biljke, mahovine, paprati, gljive, sisavci, ptice, gmazovi, vodozemci te veliki broj kukaca.

U sklopu obilježavanja ovog važnog datuma učenici šumarskog usmjerenja pripremili su nekoliko zanimljivosti na temu ,,Kukci i šuma“.

Na panoima u holu škole učenici su prikazali život kukca potkornjaka - gdje živi i s čime se hrani, zašto ga smatramo štetnikom i koje mjere zaštite šumarska struka poduzima ako se njegova populacija povećava.

Pod mikroskopom i povećalom svi zainteresirani učenici mogli su vidjeti kako izgleda odrasli kukac potkornjak, a na različitim uzorcima drveća i tragove njegove  aktivnosti. Osim potkornjaka, bila je prikazana i biologija  kukca hrušta, ali u kratkom video prikazu.

Zadovoljstvo nam je što su se u navedene aktivnosti uključili učenici i profesori iz programa gimnazija, ekonomist, poslovni tajnik i prodavač te na taj način pokazali da njeguju želju za stjecanjem novih znanja.

Navedene su sadržaje svim zainteresiranim učenicima i profesorima približili voditelji programa Ante Dujmović, Martin Luketić i Ivan Pavletić (učenici 4. razreda zanimanja šumarski tehničar).

Dan šuma - Kukci i šuma
Autor: Administrator , 30. 3. 2017.