Županijska smotra LiDraNo u našoj školi

Autor: Administrator , 7. 2. 2014.

Stotinjak učenika srednjih i osnovnih škola iz cijele Ličko-senjske županije sudjelovalo je na županijskoj smotri LiDraNo u Otočcu, čiji je domaćin ove godine Srednja škola Otočac. Natjecanje u dramsko-scenskom izrazu odvijalo se u kinodvorani Gackog pučkog otvorenog učilišta, a prosudbeno  povjerenstvo za literarne i novinarske radove zasjedalo je u Srednjoj školi Otočac. Natjecali su se učenici i njihovi mentori iz 10 osnovnih (Gospić, Otočac, Senj, Brinje, Perušić, Lički Osik, Pazarište-Klanac, Plitvička Jezera, Lovinac, Korenica) i 4 srednje škole (Gospić, Otočac, Senj, Korenica).

Na početku programa sudionicima je riječi dobrodošlice uputio v.d.ravnatelja Srednje škole Otočac prof. Ivan Vidmar te poželio uspješno natjecanje.

Nakon 4 i pol sata programa u kojem su se nizali pojedinačni i skupni dramsko-scenski izrazi osnovnoškolaca i srednjoškolaca, uslijedio je okrugli stol na kojem se raspravljalo o izvedbama, savjetovalo, ali i ocjenjivalo i predlagalo tko ide dalje.

Tako je u kategoriji pojedinačnog dramsko-scenskog izraza osnovnih škola od 20 izvedenih recitacija i monologa prosudbeno povjerenstvo na čelu s glumicomVlastom Ramljak za LiDraNo na državnoj razini predložilo monolog Mjesec ljubavi u izvedbi Marka Ugarkovića,  učenika 7. razreda OŠ dr. Franjo Tuđman u Korenici, čiji je mentor prof Ante Kovač.

Među 7 skupnih dramsko-scenskih izraza osnovnih škola odskočili su Prvi poljubac autora Mirka Sankovića u izvedbi Igora i Maše Žakula, ponovno učenika OŠ dr. Franjo Tuđman iz Korenice i ponovno mentora prof. Ante Kovača, te Ličko jutro autora Mirka Sankovića u izvedbi Luke Jurjevića i Marte Miletić, učenika OŠ Lovinac pod mentorstvom prof. Višnje Prša.

Nastup Mathiasa Mandića, učenika 3. razreda Srednje škole Plitvička jezera, prijedlog je povjerenstva za državni LiDraNo u kategoriji pojedinačnih dramsko-scenskih izraza. Radi se o monologu Munchasen autora Ante Kovača koji je s učenikom uvježbala mentorica prof. Željka Brozović.

Očekivano i priželjkivano, za daljnje natjecanje u kategoriji skupnih dramsko-scenskih izraza srednjih škola predložena je predstava učenika Srednje škole Otočac pod mentorstvom prof. Snježane Orešković. Radi se o tekstu čije autorstvo potpisuju sami učenici, a zove se Moj ča umišen od kljetve, zemlje i tepline. U predstavi glume Gabrijela Marković, Lidija Božić, Luka Kraljić, Katarina Bižanović, Sara Janković, Ivan Orešković, Elena Čapljak, Patricia Devčić i Tomislav Krznarić.

Prosudbeno povjerenstvo za literarno i novinarsko stvaralaštvo imalo je istovremeno i težak i ugodan zadatak zbog većeg broja vrlo kvalitetnih radova. Prema riječima predsjednice povjerenstva prof. Jasmine Rebrović, nije bilo jednostavno odabrati najbolje jer prema propozicijama natjecanja za državnu smotru mogu biti predložena samo po dva rada u svakoj kategoriji.

Nakon podužeg vijećanja za smotru na državnoj razini u kategoriji literarnih radova osnovnih škola predložena su dva rada podjednako začudna i efektna u svojoj jednostavnosti, a oba su na čakavskom dijalektu, senjskom i gackom. To su pjesmaLipi moj grade Domagoja Prizmića, učenika 7. razreda OŠ S.S.Kranjčevića iz Senja, čija je mentorica prof. Tamara Farkaš, i pjesma u prozi Čakavsko jutro Luke Ivaniševića, učenika 5. razreda OŠ Zrinskih i Frankopana Otočac, čija je mentorica prof. Mira Krmec.

U kategoriji novinarskih radova osnovnih škola predloženi su proširena vijest Dan materinskog jezika Mare Kovačević, učenice 7. razreda OŠ iz Senja, čija je mentorica prof. Nada Balen, i intervju s Marinom Smolčićem Posjet radiju Gospić Lorene Bašić, učenice 8. razreda OŠ dr. Jure Turića  iz Gospića, čija je mentorica prof. Đurđica Luketić.

Za državnu smotru predloženi su školski listovi Dani radosti (OŠ Senj, mentorica prof. Olga Biondić) i Sunce (OŠ dr. Franje Tuđmana Korenica, mentorica Margareta Gašljević). Također je na daljnje natjecanje proslijeđena radioigra Dobro stablo(OŠ Korenica, mentor prof. Ante Kovač).

U kategoriji literarnih radova srednjih škola izabrani su radovi Život je putovanje u nepoznato Lucije Ratković, učenice 1. razreda Gimnazije Gospić, čija je mentorica prof. Anela Serdar Pašalić, i Zora Ive Kostelac, učenice 2. razreda gimnazije Otočac, čija je mentorica prof. Slavica Francetić.

Veliko osvježenje predstavlja digitalni školski list Stap Srednje škole Plitvička jezera Korenica jer se radi o prvom školskom izdanju takve vrste. Časopis uređuju učenici opće gimnazije i hotelijerstva i turizma, a mentorica im je prof. Željka Brozović. Također je predložen za LiDraNo na državnoj razini.

Nakon što državna povjerenstva obave prosudbu, na internetskim stranicama Agencije za odgoj i obrazovanje do 10. ožujka 2014. bit će objavljena imena učenika pozvanih na državnu smotru LiDraNo. Tablice pozvanih učenika, učitelja i nastavnika objavljene na stranicama AZOO-a ujedno su i službeni poziv, što znači da pozvane škole neće dobivati posebne, dodatne, službene pozive na Državnu smotru.

M.K.G.

Županijska smotra LiDraNo u našoj školi

Autor: Administrator , 7. 2. 2014.

M.K.G.

« Travanj 2024 »