Dan škole: svečanost na kvadrat - 65 godina srednjoškolskog obrazovanja u Otočcu i 18 godina Srednje škole Otočac

Autor: Administrator , 9. 12. 2011.

Dan škole, 9. prosinca, Srednja škola Otočac proslavila je svečanom priredbom u holu škole kojom je zapravo ove godine obilježena dvostruka obljetnica. Prije 65 godina pokrenuto je prvo srednjoškolsko obrazovanje u Otočcu, a Dan škole održava se upravo 9. prosinca jer je na taj dan godine 1993. osnovana Srednja škola Otočac odlukom tadašnje Skupštine Općine Otočac.

Veći dio priredbe pripremili su učenici 3. razreda opće gimnazije s prof. Snježanom Orešković i školski glazbeni sastavi s vjeroučiteljem Darijem Košćakom i prof. Goranom Bukovcem. Osim već poslovično dobrih srednjoškolskih glazbenika i popularnih Razbijača čaša, ovogodišnja priredba pokazala je još neke potencijale, poput trubadurske 'Jur nijedna na svit vila' u odličnoj interpretaciji učenika Ivana Majnarića ili vrlo moderno i aktualno redefinirane Ionescove Ćelave pjevačice.

Osim učenika i profesora, priredbu su pratili i zamjenik gradonačelnika Hrvoje Ostović, ravnateljica Osnovne škole Zrinskih i Frankopana Lucija Sekula, ravnateljica Dječjeg vrtića Ciciban i predsjednica Vijeća roditelja Ljiljana Gomerčić, don Anđelko Kaćunko i roditelji srednjoškolaca.

Riječi pohvale i podrške uputio je zamjenik gradonačelnika Hrvoje Ostović, a ravnatelj je u svome obraćanju podsjetio na povijest otočkoga srednjeg školstva. Uz čestitke u povodu Dana škole, zamjenik gradonačelnika je učenicima poručio da iskoriste svoje profesore kao enciklopedije znanja kako bi postali što spremniji za upis na željene fakultete. Također ih je pozvao na svečano otvaranje 5. Adventa u Otočcu ‘Čarolija u Gackoj’, koji će se održati 17. i 18. prosinca 2011. godine, te  zaželio im sretne i blagoslovljene nadolazeće blagdane.

Ravnatelj škole prof. Dinko Sekula prenio je iskrene čestitke zaposlenicima i učenicima za Dan škole od ličko-senjskog župana Milana Jurkovića, čiji su dolazak spriječile druge obveze. Informirao je potom o ovogodišnjem školskom projektu prikupljanja dokumentacije i informacija o postojanju još starijeg oblika srednjoškolskog obrazovanja na području Otočca.

U daljnjem izlaganju podsjetio je na davnu 1946. godinu kada je u zgradi Šumarije Otočac, današnjoj srednjoškolskoj upravnoj zgradi, započela s radom prva otočka srednja škola. Bila je to dvogodišnja trgovačka škola, koja je već nakon dvije godine prerasla u Ekonomski tehnikum. Godine 1954. promijenit će ime u Srednja ekonomska škola, a od 1960. počinje se povećavati broj učenika. Stoga se 1965. spajanjem Ekonomske škole i Škole učenika u privredi osniva Srednjoškolski centar, u sklopu kojeg se iste godine uvodi i program gimnazije.

Godine 1978. promijenit će naziv u Centar odgoja i usmjerenog obrazovanja Otočac, koji je godine 1982. pohađalo čak 1.267 učenika u 42 razredna odjela. To je najveći broj učenika u jednoj školskoj godini u povijesti otočkog srednjeg školstva. Broj učenika se počinje postupno, ali konstantno smanjivati od 1985. godine, tako da će 1990. godine škola ima 31 razredni odjel, 1991. godine 13 odjela, a danas 20 odjela.

M.K.G

Autor: Administrator , 9. 12. 2011.

M.K.G

« Srpanj 2024 »