BLAGDANSKA ČAROLIJA U GRAZU

Autor: Gorana Mandarić, 12. 12. 2023.

Svi zainteresirani učenici naše Škole u pratnji svojih nastavnica, Anite Čović Josipović, Sandre Sertić, Maje Pezelj Mandarić i Vlatke Gašparović, ovu su subotu mogli uživati u blagdanskom ozračju Graza. Prošetali su ulicama i upoznali se s ljepotama ovog austrijskog grada čija je romantična arhitektura i okruženje idealno za prepričavanje božićne bajke.

Na tom putu pomogla nam je vodičica Eva sa svojim crvenim kišobranom. Dočekala nas je kod Operne kuće odakle je slijedio obilazak renesansne građevine Landhaus, gradske vijećnice Hauptplatz-Rathaus i katedrale. Nakon toga slijedila je vožnja uspinjačom na brdo u samom središtu grada – Schlosberg. Pružila je svima prekrasan, sveukupan pogled na Graz, ali i mnogima još jedno novo iskustvo. Na Schlosbergu smo imali priliku vidjeti toranj s trima zvonima – Glockenturm, a svako zvono na tornju ima posebnu svrhu – jedno zvoni svakih sat vremena, drugo je nekoć zvonilo samo prilikom smaknuća, a treće je služilo za dojavu požara. Tamo nas je također dočekalo i mnoštvo adventskog sadržaja gdje smo uz šetnju, druženje uz vatru i pokoju šalicu toplog čaja, kuhanog vina ili punča proveli slobodno vrijeme. Za kraj nam je ostao obilazak umjetnog otoka Murinsel na Muri koji je izgrađen povodom proglašenja Graza europskom prijestolnicom kulture, a u njemu se nalaze kazalište i kafić koji posebnim bojama osvjetljavaju grad noću.

Na kraju smo se svi zajedno, iako pomalo umorni i iscrpljeni, zaputili prema busu, još jedanput prošli gradom i krenuli prema kući bogatiji za još jedno novo iskustvo i školsko putovanje koje će nam, vjerujem, ostati u dobrom sjećanju.

Novinarska grupa

Anja Vukmirović

BLAGDANSKA ČAROLIJA U GRAZU

Autor: Gorana Mandarić, 12. 12. 2023.

Novinarska grupa

Anja Vukmirović