NEUSTRAŠIVE ŽENE U GACKOM PUČKOM OTVORENOM UČILIŠTU OTOČAC

Autor: Gorana Mandarić, 11. 10. 2023.

Putujuća izložba posvećena neustrašivim ženama iz hrvatske prošlosti i sadašnjosti zaustavila se u Gackom pučkom otvorenom učilištu Otočac od 22. rujna do 10. listopada. Stotinu ilustracija 23 hrvatske ilustratorice privuklo je naše učenike i nastavnike. Sate razrednike iskoristili su za njihov razgled.

Izložba se temelji na knjigama Priče o neustrašivim hrvatskim ženama autorice Tatjane Barat i Ikone: neustrašive žene koje su promijenile Hrvatsku autorice Rosie Kugli u izdanju Naklade Iris Illyrica urednice Ivane Glavaš Bakija. Učenicima se svidjela jedinstvenost neustrašivih žena koje su vlastitim djelovanjem pomaknule granice. Osnivale su škole za djevojčice i prenosile im znanje, borile se za prava žena u javnom životu, djelovale na očuvanju narječja i životinjskog svijeta, razvoju medicine, liječenju bolesti i spašavanju ljudskih života. Prve su se odvažile krenuti za svojim snovima i napustiti tradicionalnu ulogu koja im je bila namijenjena. Za oko su im zapele značajne političarke i sportašice, ali i likovne, glazbene i dramske umjetnice.

Cilj ove izložbe jest istaknuti važnost i brojnost žena u Hrvatskoj koje su promijenile povijest i utjecale na sadašnjost Hrvatske. Istovremeno je riječ o likovnoj i književnoj priči s naglaskom na edukativni karakter cijeloga projekta. To što su ove žene, uz vlastito obrazovanje, učenje i istraživanje, nesebično pomagale, dijelile i prenosile svoje znanje drugima te bile usmjerene na djelovanje za opće dobro, moglo bi biti uzor svakoj djevojčici.

Novinarska grupa

Natalija Jurković

4. a

NEUSTRAŠIVE ŽENE U GACKOM PUČKOM OTVORENOM UČILIŠTU OTOČAC

Autor: Gorana Mandarić, 11. 10. 2023.

Novinarska grupa

Natalija Jurković