U RETROVIZORU

Autor: Edi Šop, 18. 4. 2023.

Iščekujući skorašnji nastavak aktivnosti projekta Erasmus+ CODE, koje će se odvijati od 24. do 28. travnja u organizaciji Srednje škole Otočac, donosimo osvrt na iskustva i doživljaje s putovanja u Tursku

PUTOVANJE U ČUDESNU KAPADOKIJU

Sedmog dana mjeseca siječnja ukrcajem na avion za Istanbul započela je naša turska avantura, i to zahvaljujući projektu Erasmus+ u koji se uključila naša Škola s još tri škole iz Turske, Mađarske i Portugala. Nakon presjedanja u Istanbulu zaputili smo se prema našoj konačnoj destinaciji Kayseriju, gradu koji čini središte turske regije Kapadokije. Dočekali su nas učenici domaćini i smjestili u svoje domove. Bili smo spremni za pet dana prepunih uzbuđenja i novih izazova u kojem su nas vodili nastavnici Augustin Jelušić i Danijel Marot.

Prvi dan započeli smo obilaskom škole Sema Yazar Anadolu Lisesi. Održali smo prezentacije vezane za temu doprinosa znanosti i tehnologije društvu. Nakon toga uslijedio je cijeli niz aktivnosti od predstavljanja tradicionalnih turskih plesova do izrade slika metodom papirnatog mramoriranja. Sljedeći dan slušali smo prezentacije i sudjelovali na radionicama turskih učenika o robotici, a pripremili su nam i posjete muzejima i staroj gradskoj jezgri. Dan smo završili obilaskom famoznoga turskog Grand Bazaara. Treći dan započeli smo posjetom znanstvenom centru u Kayseriju gdje smo imali priliku istražiti različita znanstvena područja, od biologije i fizike pa sve do astronomije. Centar je bio obogaćen i različitim digitalnim sadržajima te alatima proširene stvarnosti koji su nam pružili novi uvid u mnoge znanstvene spoznaje. Dan smo nastavili zaposleni na radionicama robotike, kodiranja, dizajna i proizvodne primjene gdje smo imali priliku ne samo usvojiti nego i primijeniti nova znanja. Četvrtog dana našem se putovanju već bližio kraj, no prije rastanka pred nama je još bio posjet najzanimljivijoj destinaciji, predivnoj Kapadokiji, koja nas je oduševila. Kapadokija je starovjekovna regija u unutrašnjosti Turske, a njezina je posebnost neobičan krajolik vulkanskih stijena koje su tijekom dugog niza godina oblikovane erozijom. Na ovom području mogu se naći i brojni, u stijenama isklesani, povijesni lokaliteti. Posljednjeg dana našeg putovanja primili smo prigodne darove i certifikate za sudjelovanje u projektu, a nakon toga uputili smo se u planine do skijaškog centra gdje smo proveli nekoliko sati uživajući u snježnim radostima. Zatim smo se posljednji put zaputili prema stanovima naših domaćina na večeru i spavanje te smo sljedećeg jutra poletjeli za Istanbul. Naša radoznalost bila je jača od umora, stoga smo i u Istanbulu proveli nekoliko sati razgledavajući brojne znamenitosti. Posebno bismo istaknuli palaču Topkapi i zapanjujuću džamiju Aja Sofiju.

Vrijeme provedeno u Turskoj na nas je ostavilo neizbrisiv trag. Stekli smo ne samo nova znanja nego i nove prijatelje. Posjetili smo brojne znamenitosti i lokalitete koje inače ne bismo imali prilike posjetiti. Ovo druženje zaista je bilo nezaboravno životno iskustvo, a sigurni smo da će se jednako kvalitetnim tempom nastaviti i kod nas. Učenici iz Turske, Mađarske, Portugala, ali i naše Škole, od 24. do 28. travnja imat će prilike proširiti svoja znanja na području informatike, znanosti, robotike i tehnologije. Uz to organizirani su i brojni izleti u prirodu gdje će učenici uživati u prirodnim ljepotama našeg kraja. Na radionicama i u posjetama muzejima učenici će ponešto naučiti o povijesti i kulturnoj baštini ovih prostora.

Hrvoje Grahovac, 4. a

U RETROVIZORU

Autor: Edi Šop, 18. 4. 2023.

PUTOVANJE U ČUDESNU KAPADOKIJU

Hrvoje Grahovac, 4. a