TERENSKA NASTAVA ŠUMARSKIH TEHNIČARA NA PODRUČJE ŠUMARIJE VRHOVINE

Autor: Edi Šop, 29. 3. 2023.

U sklopu obilježavanja Međunarodnog dana šuma učenici trećeg i četvrtog razreda programa šumarski tehničar, u pratnji nastavnika stručnih predmeta Augustina Jelušića, Ive Abramović i Edija Šopa, obišli su područje Šumarije Vrhovine kako bi usvojili nove spoznaje iz šumarske struke koje će učenicima pomoći u svladavanju planiranih ishoda učenja.

Dobrodošlicu nam je poželio upravitelj šumarije Bruno Devčić te revirnici Vedran Babić, Martina Šporčić i Marina Tonković Kostelac. Spomenuti domaćini pobliže su nas upoznali s dijelom podataka koji se odnose na Šumariju Vrhovine te provedbom i organizacijom radova u šumskim sastojinama kojima šumarija gospodari. Prvo smo se uputili prema gospodarskoj jedinici „Komarnica“ koja graniči s gospodarskom jedinicom „Krivi javor“. Na području odsjeka 2a nalazi se sjemenska sastojina običnog bora. Reliktna šuma gdje u sloju drveća bijeli i crni bor imaju natjecanje tko će biti veći i jači, u prizemnom rašću skriva velecvjetni kukurijek, prekrasan primjerak otrovne i zaštićene vrste latica bijelih kao snijeg. Zatim smo krenuli prema šumskom radilištu Krivi javor" odjel 34a gdje smo imali priliku vidjeti sastojinu prebornog oblika gospodarenja te način na koji se provodi klasiranje drvnih sortimenata, ali i samu organizaciju rada na šumskom radilištu. Premda smo kročili i kroz glib, putovima kojim rijetka noga hodi, pod stopama prostirao se gdjegdje meki ćilim izvezen u cvijetu hellebori. Nakon obilaska planiranih destinacija kušali smo lovački gulaš koji su nam pripremili naši domaćini.

Bilo nam je zadovoljstvo prošetati jedinstvenom šumskom sastojinom koja, osim gospodarske, ima i puno važniju prirodno-znanstvenu vrijednost. Radujemo se sljedećoj terenskoj nastavi!

Dolores Lavrnja, 4. d

TERENSKA NASTAVA ŠUMARSKIH TEHNIČARA NA PODRUČJE ŠUMARIJE VRHOVINE

Autor: Edi Šop, 29. 3. 2023.

Dolores Lavrnja, 4. d