DAN CRVENIH HALJINA

Autor: Gorana Mandarić, 3. 2. 2023.

Haljine, majice i  ostali crveni detalji na odjevnim kombinacijama naših učenika i nastavnika prvi su put zasjali u našoj Školi u sklopu kampanje Dan crvenih haljina koja se obilježava prvog petka u veljači s ciljem poticanja svijesti o moždanom udaru kod žena i važnosti očuvanja našeg zdravlja. Inicijatori obilježavanja ovog dana su učenici drugog razreda obrazovnog programa ekonomist i njihova razrednica Vlatka Gašparović.

Moždani udar označava naglo nastali neurološki poremećaj uzrokovan poremećajem moždane cirkulacije zbog čega dolazi do nedovoljne opskrbe određenih dijelova mozga kisikom i hranjivim tvarima.

Kako možemo prepoznati moždani udar?

Baš poput udara groma.

Simptomi su:

- nerazumljiv/nerazgovijetan govor

- slabost ruku

- oduzetost i slaba koordinacija pokreta.

U Hrvatskoj je moždani udar među tri najčešća uzroka smrti. Tako je prva kampanja Dan crvenih haljina, #nosicrveno, pokrenuta u Americi 2004. godine, a danas je to međunarodna kampanja posvećena prevenciji, dijagnostici i kontroli krvožilnog sustava i mozga kod žena. Simbol ove kampanje je crvena haljina koja je kao univerzalna slika žene koja nosi crvenu boju kao boju zdravlja i živosti, ali ipak i upozorenja. Danas više od 50 zemalja provodi ovu kampanju osiguravajući sredstva i lijekove za borbu protiv ove bolesti.

Cilj svih nas je potaknuti žene da se brinu o svojem zdravlju, prvenstveno zdravlju srca i krvnih žila jer je zdravim načinom života moguće uvelike spriječiti bolesti.

Marina Dujmović, II. b

DAN CRVENIH HALJINA

Autor: Gorana Mandarić, 3. 2. 2023.

Kako možemo prepoznati moždani udar?

Baš poput udara groma.

Simptomi su:

- nerazumljiv/nerazgovijetan govor

- slabost ruku

- oduzetost i slaba koordinacija pokreta.

Marina Dujmović, II. b