JEDNODNEVNA BEČKA ČAROLIJA

Autor: Gorana Mandarić, 23. 12. 2022.

Odvojimo li se od duhovnoga, advent je simbol blještavila, lampica, okićenih izloga u trgovinama, šarenih ulica i šopinga. Upravo su sve to doživjeli učenici naše Škole u austrijskom gradu Beču druge prosinačke subote u pratnji svojih nastavnica, Anite Čović Josipović, Sandre Sertić, Maje Pezelj Mandarić i Anđelke Špoljarić Jerbić. Ali i ne samo to. Međusobno su se družili, upoznavali kulturu i civilizaciju njemačkog govornog područja, proširili svoja znanja te razvili zdrave vidove ponašanja u novim, većim sredinama.

Uz kraća zaustavljanja u Hrvatskoj, prvo duže stajanje bilo im je na odmorištu Landzeit u Austriji gdje su ponešto saznali o austrijskoj kulturi i gastronomskoj ponudi te zemlje. U jutarnjim satima stigli su u Beč. Njegovim ulicama proveo ih je lokalni vodič uz razgled znamenitosti smještenih oko Ringa, od zgrade Opere pa sve do Gradske vijećnice.

Trg ispred Vijećnice najpoznatiji je po tradicionalnom Božićnom sajmu, Christkindlmarktu, koji ih je privukao mnogim delicijama, kolačima i ručno ukrašenim kuglama za jelku, ali i mirisima kuhanog vina i punča. Pogled im se zaustavio i na dvjema najupečatljivijim građevinama, Parlamentu i carskoj palači Hofburg čija su karakteristika brojna raskošna krila i dvorišta u kojima se skrivaju vrijedne povijesne zanimljivosti, od kojih su najzanimljivije one vezane uz caricu Sisi, najpopularniju stanovnicu tih odaja. Glavni gradski simbol predivna je gotička katedrala sv. Stjepana u čijem su pogledu također uživali. Prolazeći prekrasno osvijetljenim ulicama grada, poslikali su dvorac Schönbrunn, jedan od najljepših baroknih zdanja austrijske prijestolnice. Time je njihova bečka pustolovina završila.

Zajednička fotografija samo je jedna od pregršt uspomena s kojima su se učenici i nastavnice vratili u Otočac. Zadovoljstva nije nedostajalo. Raduju se budućim druženjima i putovanjima.

JEDNODNEVNA BEČKA ČAROLIJA

Autor: Gorana Mandarić, 23. 12. 2022.