VUKOVAR - DA SE NIKAD NE ZABORAVI!

Autor: Gorana Mandarić, 17. 11. 2022.

Okupljanjem u holu Škole, uz prigodan program, ponosno smo se prisjetili najveće žrtve Domovinskog rata – Vukovara, ali i Škabrnje. Nastavili smo tradiciju paljenja svijeća ispred Škole te odali počast svim vukovarskim herojima i žrtvama Domovinskog rata.

Program je započeo himnom mješovite vokalne skupine naše Škole i minutom šutnje za sve stradale vojnike i civile. Potom su se učenici četvrtog razreda gimnazije osvrnuli na ključne događaje iz 1991. godine. Ispričali su nam crtice o iznimnim osobama toga vremena. To su Vesna Bosanac, ravnateljica vukovarske bolnice; Blago Zadro, heroj obrane Vukovara; Siniša Glavašević, ratni izvjestitelj; Željka Jurić Mitrović, djevojčica u plavom kaputiću iz vukovarske kolone. Ranih devedesetih pjesma „Stoji grad“ Hrvoja Hegedušića postala je simbol optimizma i izazvala je brojne emocije, a nije ostavila ravnodušnim nikoga od prisutnih ni u izvedbi naših učenika. Program je završio riječima Siniše Glavaševića iz eseja „Priča o gradu“: „A grad, za nj ne brinite, on je sve vrijeme bio u vama. Samo skriven. Da ga krvnik ne nađe. Grad – to ste vi.“ Dostojanstveno smo se uputili prema dvorištu Škole i zapalili svijeće u čast poginulim žrtvama.

Cilj ovog obilježavanja jest potaknuti učenike na promišljanje i naučiti ih kako da u njima zauvijek svijetli Vukovar. Trebaju naučiti kako se voli, kako se daje i kako se živi ljubav prema hrvatskom narodu.

VUKOVAR - DA SE NIKAD NE ZABORAVI!

Autor: Gorana Mandarić, 17. 11. 2022.