TERENSKA NASTAVA UČENIKA ŠUMARSKIH TEHNIČARA

Autor: Iva Abramović, 16. 11. 2022.

Dana 27. listopada 2022. godine učenici 4. razreda obrazovnog programa šumarski tehničar posjetili su Šumariju Korenica i park-šumu Laudonov gaj u sklopu terenske nastave pod vodstvom nastavnika stručnih predmeta, Ive Abramović i Augustina Jelušića.

U Šumariji Korenica dočekala nas je upraviteljica Terezija Užarević. Uz ponuđenu šalicu toplog čaja upoznala nas je s radom Šumarije koja spada pod Upravu šuma Gospić i obuhvaća površinu od 32.000 hektara.

Posjetili smo i nekoliko odsjeka gospodarske jedinice Laudonov gaj gdje smo saznali sve o provedenim šumsko-uzgojnim radovima u prošlosti i predviđenim radovima gospodarenja tim šumama u budućnosti. Laudonov gaj smjestio se na samome rubu Krbavskog polja. Ističe se po posebnoj povijesnoj šumi hrasta lužnjaka staroj oko 270 godina koja je 1965. godine proglašena posebnim rezervatom šumske vegetacije. Danas na tom području možemo naći oko 518 hrastovih stabala, što je za područje Ličko-senjske županije iznimno vrijedno. Prikazuje rijetke, ali značajne ostatke hrastovih šuma. Šuma na tom području nije nastala prirodnim putem, nego je 1746. godine austrijski feldmaršal Ernest Gideon Laudon izdao naređenje da se živi pijesci Krbavskog polja pošume hrastom lužnjakom kako ne bi napravili štetu poljoprivredi. Sadnice su sađene po vojnom ustroju. Pomoću biljaka prikazana je vojska u bojnom djelovanju. Za pošumljavanje birane su vrste crnog i bijelog bora, običnog bagrema i pitomog kestena. Osim drvenastih šumskih vrsta vidjeli smo lijepe primjerke gljiva, i to rujnice, sunčanice i vrganje. Uz Laudonov gaj obišli smo i Kraljev gaj u kojem se nalazi 115 godina stara sjemenjača bijelog bora.

Sretni i zadovoljni što smo učionice zamijenili šumom, terensku nastavu završili smo finim ručkom koji su za nas priredili ljubazni djelatnici Šumarije Korenica.

Lucija Ladišić i Matej Hak

TERENSKA NASTAVA UČENIKA ŠUMARSKIH TEHNIČARA

Autor: Iva Abramović, 16. 11. 2022.

Lucija Ladišić i Matej Hak