MATURALNO PUTOVANJE U ISTRU

Autor: Gorana Mandarić, 2. 9. 2022.

Dvadeset i sedmi kolovoza. Maturanti i njihovi razrednici zaputili su se prema Istri na dugo iščekivano maturalno putovanje. Kratak osvrt na nezaboravnih pet dana donosi nam, sada već maturantica, Magdalena Marković.

Nismo ni krenuli, a već smo uživali u blagodatima Huma, najmanjeg grada na svijetu, i prošetali se Alejom glagoljaša. Ljepote za prvi dan dosta. Drugi dan uživali smo u kulturno-povijesnoj baštini Pule čiji smo razgled ovjekovječili grupnom fotografijom iz amfiteatra. Kad smo već u Puli zašto ne posjetiti i Nacionalni park Brijuni. Provozali smo se vlakićem, obišli safari park, razgledali muzej i uživali u netaknutoj prirodi prekrasnih otoka. A koliko smo hrabri sljedećeg dana ispitali smo spuštajući se u podzemni svijet jame Baredine prepune stalagmitima i stalaktitima, a upoznali smo i njezinu stanovnicu čovječju ribicu. Sljedeće odredište bio nam je Višnjan. Na sam njegov spomen znali smo da nas put nosi u zvjezdarnicu gdje smo s astronomom, po imenu Korado Korlević, zavirili iza kulisa i naučili nešto više o Suncu te ga promatrali teleskopom. U Poreču smo se okupali u Zelenoj laguni i na pješčanom terenu zaigrali odbojku. Noćnog života nije nedostajalo, ali vam ne možemo otkriti baš sve detalje. Četvrti dan posjetili smo srednjovjekovnu istarsku utvrdu Motovun te se zabavljali na toboganima i bazenima u aquaparku. Navečer smo opet otišli u Poreč, neki u lunapark, a neki u noćni klub. Posljednji dan vozili smo se Limskim kanalom i obišli fotogenični gradić Rovinj. Zabavi, druženju, pjesmama u autobusu brzo je došao kraj, a mi bismo rado otišli još nekamo.

MATURALNO PUTOVANJE U ISTRU

Autor: Gorana Mandarić, 2. 9. 2022.