ŠKOLSKO NATJECANJE ŠUMARSKIH TEHNIČARA

Autor: Edi Šop, 11. 3. 2022.

U petak, 4. ožujka 2022. godine četvero je učenika obrazovnog programa šumarski tehničar odmjerilo znanja i vještine na školskom natjecanju iz svoje struke u devet modula, i to sedam teorijskih i dva praktična, u lijepo uređenom gradskom parku i dvorištu naše Škole. Nakon napete borbe, uz podršku nastavnika i razrednih kolega, najbolji je rezultat ostvario Marko Šporčić i time se plasirao na Državno natjecanje učenika strukovnih škola WorldSkills Croatia 2022. Čestitke Marku na pobjedi, ali i ostalim natjecateljima, Ivanu Buriću, Filipu Podnaru i Dorijanu Buriću.

Razredni kolege pomagali su u pripremi poligona i provedbi natjecanja kao suci i voditelji modula na terenu. Za provedbu ovog složenog natjecanja nužni su i materijalni uvjeti. Stoga zahvaljujemo upravitelju Zvonku Buriću i inženjeru Karlu Oršaniću iz Šumarije Otočac te tvrtki B.B.-TRANS na aktivnoj i lijepoj suradnji. U nastavku se nalaze komentari sudionika natjecanja.

Ivan Burić:
"Na natjecanje sam se prijavio zbog toga što volim ovo usmjerenje i zanimalo me kako se snalazim u različitim teorijskim i praktičnim zadacima. Samo natjecanje bilo je napeto i zanimljivo. Bio sam dosta siguran u svoje znanje i rad s motornom pilom. Iako sam na samome početku napravio nepotrebnu grešku u izračunu, poslije sam u većini modula ostvario maksimalan broj bodova. Naposljetku me ta nepotrebna greška koštala pobjede nad Markom. Smatram da bi se ovakva natjecanja trebala češće provoditi, ali samo na školskoj razini."

Filip Podnar:
"Na natjecanje sam se prijavio zbog želje za natjecanjem i snalaženjem u različitim teorijskim i praktičnim zadacima. Drago mi je što sam sudjelovao i što sam mogao pokazati koliko sam naučio u ove četiri godine. Nekoliko manjih pogrešaka u praktičnom djelu natjecanja bilo je dovoljno da mi pobjeda izmakne. Nije loše, ali mogao sam i bolje. S obzirom na to da se nismo puno pripremali, mislim da smo pokazali odlične rezultate. Ovo je zasigurno jedno lijepo iskustvo koje ću dugo pamtiti."

Marko Šporčić:
"Na natjecanje sam se prijavio kako bi stekao nova iskustva i provjerio svoja znanja iz struke. Natjecanje je prošlo u miru, uz dozu napetosti koja se mogla osjetiti. Suci su bili pravedni i usmjeravali nas na zadatke koje trebamo izvršavati. U teorijskom djelu natjecanja koje sam solidno riješio prikupio sam dovoljan broj bodova da se nadmećem za prvo mjesto dok me u praktičnom djelu spasilo okretanje vodilice koje mi je donijelo veliki broj bodova za razliku od mojih protivnika. Sviđaju mi se aktivnosti natjecateljskog karaktera."

ŠKOLSKO NATJECANJE ŠUMARSKIH TEHNIČARA

Autor: Edi Šop, 11. 3. 2022.

Ivan Burić:

Filip Podnar: