ZDRAVI DORUČAK

Autor: Gorana Mandarić, 26. 5. 2021.

Da je doručak kralj svih obroka, dokazali su učenici 1. razreda obrazovnih programa automehaničar, elektromehaničar i autoelektričar priredivši zdravi doručak u gradskom parku u sklopu Sata razrednika. Koliko je redovito doručkovanje zdrava prehrambena navika, ukazala im je razrednica Nikolina Stojanović.

Učenici su priredili bogatu trpezu na kojoj se našlo sve ono što je zdravo, a što ujedno i vole jesti (domaći kruh, sir, jaja, razno voće i povrće, jogurt, mlijeko, žitarice, domaći voćni sokovi, chia puding, čaj i dr.). Sami su naučili složiti primjer niskokaloričnog i  visokokaloričnog doručka, a bilo je i  varijanti za sladokusce koje su uključivale svega pomalo. Naglasak je bio na sendvičima koji zaista mogu biti zdravi ako se kombiniraju s integralnim kruhom, sirom i povrćem.

Cilj je bio podizanje svijesti o važnosti doručkovanja i promicanje korištenja zdravih namirnica u svakodnevnoj prehrani, kao i usvajanje zdravih prehrambenih navika. Brojne studije dokazale su da zdrav doručak poboljšava sveukupno zdravlje, a osobe koje redovito i zdravo doručkuju lakše se nose sa stresom te produktivnije obavljaju svakodnevne aktivnosti, uključujući i školske obveze.

Doručkovanje zahtijeva svega nekoliko minuta koje je potrebno odvojiti prije kretanja u dnevne obaveze, a upravo su te minute jako važne za zdravlje.

Ovako započet dan osigurao im je potrebnu energiju kako bi izdržali sve školske obaveze, a učenici ističu da će sličan doručak prakticirati i ubuduće.

ZDRAVI DORUČAK

Autor: Gorana Mandarić, 26. 5. 2021.