MEĐUNARODNI DAN MATEMATIKE

Autor: Ivanka Kranjčević-Orešković, 14. 3. 2021.

Sretan vam Međunarodni dan matematike!

Kao zajednički jezik planete, matematika je bitan dio kulturne baštine čovječanstva. Prisutna je u umjetnosti, glazbi i igrama, za ljudsko uživanje i dobrobit... nije samo omraženi predmet već je posvuda oko nas.

Na prijedlog Međunarodne matematičke unije (International Mathematical Union, IMU), 40. Generalna skupština UNESCO-a je u studenom 2019. godine proglasila 14. ožujka  (prije Dan broja Pi) za Međunarodni dan matematike (International Day of Mathematics, IDM)

IDM ima i svoju web stranicu idm314.org na kojoj se mogu pratiti aktivnosti vezane s obilježavanjem ovog dana.

14. ožujka 2020. godine prvi put je obilježen Međunarodni dan matematike s temom Matematika je svugdje.

Tema ovogodišnje proslave je: Matematika za bolji svijet

Zbog epidemioloških mjera nismo ove godine mogli organizirati proslavu ovoga dana za cijelu školu.

Obilježavanje je provedeno simbolično jednim mini projektom koji su uglavnom proveli učenici 1. razreda gimnazije kroz tri predmeta: matematika, engleski jezik i informatika.

Sa službene stranice IDM-a  preuzeli su tekst o ulozi matematike u boljem svijetu, preveli ga na hrvatski jezik i pod satom informatike oblikovali i pripremili za pano u školskom holu.

U narednom periodu pridružit ćemo se aktivnostima Godine čitanja čitanjem tekstova iz popularne matematike.

Priloženi dokumenti:
Matematika_za_bolji_svijet.pdf (2.79 MB)

MEĐUNARODNI DAN MATEMATIKE

Autor: Ivanka Kranjčević-Orešković, 14. 3. 2021.

Sretan vam Međunarodni dan matematike!

Tema ovogodišnje proslave je: Matematika za bolji svijet

Priloženi dokumenti: