ŠKOLSKI ŠUMSKI MIKROVRT

Autor: Gorana Mandarić, 9. 4. 2024.

Srednja škola Otočac uključena je u znanstveni projekt MyGardenOfTrees koji vodi Švicarski savezni istraživački institut za istraživanje šuma, snijega i krajolika WSL. Riječ je o participativnom znanstvenom projektu testova provenijencija u trajanju od pet godina.

Cilj projekta jest procijeniti sposobnost rasta i regeneracije obične jele (Abies alba Mill.) i obične bukve (Fagus sylvatica L.) pokusnim vrtovima (mikrovrtovima) diljem Europe. Rezultati zapažanja pokazat će stupanj prilagodbe sjemena različitog podrijetla u različitim uvjetima. Na temelju toga izradit će se alat za predviđanje koji će koristiti šumarski stručnjaci u svrhu potpomognute migracije i brže prilagodbe vrsta na klimatske promjene.

U suradnji s lokalnim koordinatorom projekta za Hrvatsku i Šumarijom Otočac nastavnici stručnih predmeta šumarstva odabrali su šumsku lokaciju mikrovrta, postavili ga u blizini škole sa zainteresiranim učenicima te provode praćenje i slanje podataka o klijanju, fazama razvoja i preživljavanju klijanaca.

Time razvijaju pozitivan odnos prema prirodi, njeguju ekološku svijest, potiču znanstveni pristup i način razmišljanja u problematici šumarstva, kritički promišljaju o važnosti očuvanja šuma te potiču učenike na ekološke i volonterske aktivnosti.

« Travanj 2024 »