STARA ŠKOLA KREKA – IZ TAME U SVJETLO

Autor: Gorana Mandarić, 25. 3. 2024.

U prijepodnevnim satima u Gackom pučkom otvorenom učilištu Otočac održana je predstava pod nazivom „Stara škola kreka - iz tame u svjetlo“. Dvorana je bila ispunjena do posljednjeg mjesta učenicima srednje i osnovne škole, nastavnicima, ali i ostalim zainteresiranim građanima.

Na samom početku predstave publika je bila uvedena u atmosferu pjesmom „Stara škola kreka“, nakon čega je na pozornicu stupio njezin izvođač Marin Ivanović, poznatiji pod nadimkom Stoka. Njegova ležerna pojava, uz minimalističku scenografiju koju su činile ulična klupa te jedan tanjur, odmah je privukla pažnju prisutnih. Marin je lako uspostavio kontakt s publikom, koristeći šarm, humor i karizmu za koju navodi da je dar od Boga. Njegova izvedba nije djelovala kao klasično glumačko izvođenje, umjesto toga, činilo se kao da je razgovarao s publikom i spontano reagirao na situacije, bez skrivanja iza uloge ili maske.

Marin je započeo priču govoreći o svojem odrastanju u sretnoj obitelji u kojoj je bio sin jedinac, ali i o žudnji za nečim više, što ga je i odvelo u svijet droge. Također, ovo je priča o jednom reperu koji je bio ovisan 18 godina o kokainu, koji se ohrabrio nakon brojnih pokušaja i padova, izrugivanja i razočaranja ponovno ustati te napokon ustrajati. Kroz svoje pripovijedanje dotaknuo je teme kao što su neuspješni pokušaji odvikavanja, život u komuni te krađa obiteljskog bogatstva koju je počinio. Emotivni trenuci, poput spominjanja bolesti njegove majke i njezinih borbi te ustrajnosti njegove obitelji i podršci koju su mu pružali, dodatno su obogatili priču i dotaknuli mnoge prisutne.

Marin je većinu vremena provodio pričajući iz vlastitog iskustva, a ne glumeći, osim u nekim situacijama kao što su prikazi efekata ovisnosti. Želio je svoj život i borbu s ovisnošću predstaviti na iskren i direktan način, bez uljepšavanja. Njegova interakcija s publikom, u kojoj je često tražio njihove reakcije, postavljao im pitanja ili izvodio stihove pjesama, stvorila je intimnu atmosferu u dvorani, što je dodatno pridonijelo dojmu autentičnosti i bliskosti.

Ono što je posebno impresioniralo u Marinovoj priči jest koliko je dugo bio zarobljen u vrtlogu ovisnosti te koliko je bilo teško pronaći izlaz iz njega. No, kroz njegovu priču istaknuta je i snaga odlučnosti i podrške obitelji te konačno pronalazak svjetla na kraju tunela kroz vjeru i zajednicu vjernika.

Marin je svojom pričom uspio prenijeti težinu svojih iskustava publici, ali ih i motivirati da se ne predaju pred izazovima s kojima se suočavaju. Njegova hrabrost i odlučnost da se suoči s vlastitim demonima bili su inspiracija mnogima u publici. Predstava je bila vrlo zanimljiva i poučna te je preporučujem svima koji budu u prilici da je pogledaju.

Novinarska skupina

Marta Fajdetić