PODIZANJE SVIJESTI O VAŽNOSTI OČUVANJA RIJEKA

Autor: Gorana Mandarić, 19. 3. 2024.

U petak su naši šumarski tehničari s nastavnicima šumarske grupe predmeta pokazali kako je važno brinuti se za naše rijeke. Povodom Međunarodnog dana akcije za rijeke organizirali su akciju čišćenja obale starog toka rijeke Gacke gdje su prikupili nemale količine raznog otpada.

Kao što znamo bez vode nema života, a mi imamo tu sreću da još uvijek živimo u zemlji gdje je ima napretek. Bilo je tu svega od plastičnih boca, preko vrećica od slatkiša, do žica i špaga. Navukli smo rukavice na ruke i krenuli na posao. Veseloj radnoj atmosferi zasigurno je doprinijelo vedro i sunčano vrijeme.

Međunarodni dan akcije za rijeke proglasila je Generalna skupština Ujedinjenih naroda 2005. godine. Od tada se u cijelom svijetu na taj dan provode razne akcije za očuvanje rijeka i potiče se svijest o važnosti istih u svim ekosustavima.

Pozivamo i vas da smeće ne bacate nigdje u prirodu, a nipošto u blizini rijeka. Istraživanja su pokazala da se svakom plastičnom vrećicom koja završi u toku rijeke zagade tisuće litara vode, a onda sve te čestice plastike završe u našem organizmu.

Čiste i bistre rijeke, kao što je Gacka, pravo su bogatstvo i zato ih moramo čuvati.

Novinarska skupina

Filip Milković