ŠARENE ČARAPE KAO ZNAK SOLIDARNOSTI

Autor: Gorana Mandarić, 22. 3. 2024.

Kad su se školska vrata otvorila 21. ožujka, naša je Škola zasjala u svim bojama spektra. Zašto? Jer smo slavili Međunarodni dan osoba s Downovim sindromom na najljepši mogući način. Nosili smo šarene čarape kao znak podrške i prihvaćanja.

Nije bilo teško primijetiti da se nešto posebno događa u našoj školi. Hodnici su bili ukrašeni šarenim čarapama koje su visjele s plafona, stvarajući nevjerojatan prizor koji je odmah privukao poglede i osmijehe svih učenika i zaposlenika. Bio je to naš način da pokažemo solidarnost osobama koje boluju od Downova sindroma i da istaknemo važnost raznolikosti i zajedništva.

Šarene čarape nisu bile samo modni dodatak toga dana nego su bile i simbol zajedništva, raznolikosti i ljubavi. Nositi ih značilo je stajati uz one koji se bore s ovim genetskim stanjem i pokazati im da su prihvaćeni baš takvi kakvi jesu.

Ovo nije bila samo jednokratna gesta. Obilježavanje Međunarodnog dana osoba s Downovim sindromom podsjetilo nas je na važnost kontinuirane podrške i razumijevanja prema svim članovima naše školske obitelji. To je bio trenutak da se naglasi važnost zajedništva i prihvaćanja, ali i da se podsjetimo koliko smo sretni što imamo priliku učiti i rasti s osobama različitih sposobnosti.

Događaji poput ovoga pokazuju da smo više od škole, da smo zajednica koja se brine jedna za drugu i slavi svoju raznolikost. Nastavit ćemo podržavati jedni druge ne samo tijekom ovog posebnog dana nego svakog dana jer zajedno možemo učiniti svijet boljim mjestom za sve nas.

Novinarska skupina

Marija Kovačić