2018-10-31 23:56:20

Hrast lužnjak u Lici

Premda na sam spomen hrasta lužnjaka zamišljamo opjevane šume Slavonije ili barem područja nizinske Hrvatske, vrsta je to koja raste i u području Like. Na popularno stručnom predavanju „Velebitske šume – svjetska prirodna baština“ održanom u prosincu 2017. godine prof. dr. sc. Joso Vukelić izjavio je kako bi trebao vratiti svoju diplomu jer veliki dio svoga radnog vijeka nije poznavao staništa te vrste u Lici. Uzevši u obzir proučavanje biljnih zajednica kao uže područje rada prof. Vukelića, izjava je to koja ima značajnu težinu.

Vrsta koja uspijeva na nižim terenima te u uvjetima visoke razine podzemne vode i periodične poplave rasprostire se u Lici na području Crnog jezera i u Krbavskom polju. Specifičnost Krbavskoga polja je njegova geološka podloga koju čine eolski pijesci. Zbog pokretljivosti i stalnog nošenja pijeska vjetrom, u prošlosti su poduzete radnje umirivanja živih pijesaka pošumljavanjem. Pri tim radovima birane su pionirske vrste zečjak i obični bor, a u pojedinim dijelovima hrast lužnjak. Takvo područje svakako je zanimljivo za proučavanje svim stručnjacima šumarske struke. S tom su namjerom šumarski tehničari Srednje škole Otočac otputovali u utorak, 24. listopada 2018. u Šumariju Korenica. Pod vodstvom upraviteljice Šumarije gospođe Terezije Užarević i revirnika gospodarske jedinice Laudonov gaj Tomislava Sekulića obišli smo dio značajnih lokaliteta ovih šuma. Budući da su radovi pošumljavanja započeli prije 270 godina, današnje stanje znatno je izmijenjeno u odnosu na prvotne ciljeve. Tako su šumske kulture bora ispunile svoju ulogu i nakon njih se provode radovi vraćanja autohtone vegetacije. Dio hrastova sađenih pod zapovjedništvom generala Ernesta Gideona Laudona izdvojen je u zaštićenu park-šumu „Laudonov gaj“ (http://www.cro-eu.com/forum/index.php?topic=2099.0), a potomstvo prvotnih hrastova razvija se kao devedesetogodišnja šuma nedaleko od prastarih hrastova. Unutar spomenute devedesetogodišnje šume izdvojen je i registriran šumski sjemenski objekt hrasta lužnjaka (Quercus robur L.) tipa sjemenski izvor, podtipa šumska sastojina u kategoriji »poznato podrijetlo«, površine 80,92 hektara. Ovogodišnji urod žira iznimno je dobar te je Uprava šuma podružnica Gospić donijela odluku o sakupljanu sjemena i proizvodnje sadnica za radove obnove šuma na području Laudonovog gaja. Porijeklo sjemena za uzgoj sadnica vrlo je važno jer se u praksi najbolje pokazuju sadnice uzgojene od lokalnog sjemena koje je najbolje prilagođeno podneblju i svoje karakteristike genetski prenosi potomstvu. Puno ruku brže obavlja posao te su tako naši učenici dali svoj doprinos sudjelujući u radovima sakupljanja žira zajedno s djelatnicima rasadnika Šumarije Gospić. Svježina šume, šuštanje otpalog lišća, mirisi prirode nezamjenjiva su izvorna stvarnost u kojoj se lakše, kvalitetnije i s većim uspjehom ostvaruju planirani ishodi učenja. Viđeno, doživljeno i proživljeno učenici će uspješnije povezivati s teorijskim sadržajima prvenstveno predmeta Šumarstvo na kršu, Uzgajanje šuma, Uređivanje šuma, Fitocenologija, Ekologija, Dendrologija i Zaštita šuma.

            Našim domaćinima iskreno se zahvaljujemo na svemu pruženom jer će to ostaviti trag u sjećanju kojem će se sadašnje generacije rado vraćati. Poneki učenici opet će posjetiti iste lokalitete kada s vremenom priroda stvori neke nove, lijepe i zanimljive prizore, a oni budu ti koji će sugovornicima ispričati priču o vremenu kada je sve to počelo.

A.J.

 


Srednja škola Otočac