2017-03-14 20:28:44

Dan posvećen broju pi i hrvatskim matematičarima

Svakodnevno se obilježavaju razni događaji, dijelovi prirode, osobe, … Manje je poznato da i jedan broj ima svoj dan. Radi se o broju pi! Za one manje upućene to je broj koji koristimo za računanje opsega i površine, odnosno obujma i oplošja oblih likova i tijela, matematičari ga definiraju kao odnos opsega i promjera kružnice.  Njegova najmanja korištena aproksimacija je 3.14, pa ukoliko se datum piše u obliku mm.dd dolazimo do datuma 14.3. koji se obilježava kao Dan broja pi!

Na današnji dan 1879. godine rođen je i Albert Einstein, fizičar i matematičar, jedan od najvećih znanstvenih genija svih vremena.

14. 3. 1994.  predstavljen je LINUX, besplatan operacijski sustav  otvorenog koda nazvan po svom autoru Linusu Torvaldsu.

14. 3. 1882. u Varšavi je rođen poznati matematičar Vaclav Sierpinski. Bavio se teorijom skupova, grafova, brojeva i fraktalima. Nekoliko fraktala je dobilo ime po njemu. Najpoznatiji je Sierpinski trokut

Kako su se u priči našli hrvatski matematičari? 

Možda je razlog što se istaknuti hrvatski matematičar Vladimir Varićak, rođen u Švici 1865. onodobno dopisivao s Albertom Einsteinom i nastavio razvijati hiperboličku reinterpretaciju njegove teorije relativnosti.

Ili činjenica da je broj pi intrigirao Ruđera Boškovića koji je spjevao njegovih 30 decimala?

Ili namjera voditeljice programa i kviza, profesorice Ivanke Kranjčević-Orešković, upoznati gimnazijalce s našim matematičkim genijima koji su poznati diljem svijeta, o kojima oni gotovo ništa ne znaju ili za njih nisu niti čuli?

 

Uz zanimljivosti o broju pi i hrvatskim matematičarima, u središnjem dijelu programa četveročlani timovi sva 4 gimnazijska razreda sudjelovali su u kvizu S pi i hrvatskim matematičarima na kavi. Uz malu razliku, poredak je sljedeći:

1. III. gimnazije i IV. gimnazije

2. I. gimnazije

3. II. gimnazije

Učenicima su dodijeljene diplome i slatki paketi :)


Srednja škola Otočac