2024-05-07 21:50:00

CIJANOTIPIJA U MUZEJU GACKE

U utorak, 30. travnja 2024. godine, učenici 3. i 4. razreda gimnazije sudjelovali su u izradi fotografija cijanotipije u sklopu programa „Muzejski boravak“ u Muzeju Gacke. Radionicu je vodio profesor Ivica Nikolac koji se ovom tehnikom bavi dugi niz godina. Nakon same prezentacije o procesu izrade fotografija učenici su imali priliku izraditi radove po želji koje su izložili u holu naše Škole.

Cijanotipija je fotografski proces koji daje sliku cijan boje. Proces je bio popularan u inženjerstvu do sredine 20. stoljeća kao jeftin i jednostavan postupak umnožavanja i kopiranja velikih tehničkih nacrta. Tipično bi se koristila mješavina otopine kalijeva ferocijanida i otopine amonijeva željezo citrata. Ova se blago fotoosjetljiva otopina nanese na podlogu poput papira ili tkanine. Nakon što se osuši, na nju se stavi motiv po želji. To mogu biti latice cvijeta, dugmad, pleteri, figurice ili listovi. Motiv može biti i fotografija fotokopirana na foliju čime dobijemo negativ fotografije. Položeni motiv pustimo neko vrijeme na svjetlosti, pod jarkim suncem 10-15 minuta, a pod UV svjetlosti i do 30 minuta. Slika se fiksira tako da se premaz ispere vodom, barem nekoliko minuta. Prilikom ispiranja pojavljuje se intenzivna plava boja. Mjesta na koja su bili postavljeni dijelovi biljaka ili nacrtani motiv ostaju bijela.
Nakon edukativnog i zabavnog sadržaja učenici su pokazali velik interes za izradom fotografija te se vesele sljedećim radionicama u kojima će moći iskazati svoju kreativnost.

 

Novinarska skupina
Ivana Rukavina
3. a


Srednja škola Otočac