« Siječanj 2020 »

Radionice "Izolacija molekule DNA" i "Izrada i promatranje mikroskopskih preparata"
Autor: Gorana Mandarić, 7. 5. 2019.

U povodu Dana otvorenih vrata, koji se održao 3. svibnja u prostorima Srednje škole Otočac, naši su učenici trećeg razreda opće gimnazije, u pratnji nastavnice Ljiljane Jergović, održali dvije radionice. Njihov je zadatak bio približiti učenicima osmih razreda iz Osnovne škole Zrinskih i Frankopana Otočac te Područne škole Ličko Lešće nastavu iz nastavnog predmeta Biologije u srednjoj školi te im ukazati kako ona itekako može biti zanimljiva.

Prvu radionicu, pod nazivom "Izolacija molekule DNA", vodile su učenice Martina Kostelac i Lara Žubrinić. Učenici osmih razreda našli su se pred izazovom izoliranja molekule DNA iz banane koristeći se deterdžentom, sokom od ananasa i medicinskim alkoholom. Na pitanje što uočavaju u alkoholnom sloju u čaši, odgovorili su da vide bijelu vlaknastu tvar. To je izolirana molekula DNA koja nije topljiva u alkoholu.

Drugu radionicu, pod nazivom "Izrada i promataranje mikroskopskih preparata", vodili su učenici Tiffany Antić, Anita Božić, Ema Cvitković, Marija Čorak, Ana Grčević, Mateo Kostelac, Toni Marić, Marieta Orešković, Lori Prpić i Lorena Udarović. Učenici osmih razreda promatrali su preparate praživotinja i algi. Uočili su da se predstavnici praživotinja vješto kreću te su primijetili da ih je moguće usporiti ako na preparat stave niti vate kojima se praživotinje kreću kao u labirnitu.

Nadamo se da ovo nije njihov posljednji susret s našom školom te da će se u budućnosti ponovno naći pred istim ili sličnim pokusnim izazovima u učionici broj 13.