« Studeni 2018 »

"Slavimo dječja prava zajedno"
Autor: Gorana Mandarić, 25. 10. 2018.

„Mislim, dakle snimam“ naziv je matineje za učenike srednjih škola koja se održala 17. listopada u riječkom Cinestaru u sklopu jubilarne desete godišnjice Festivala prava djece pod sloganom „Slavimo dječja prava zajedno!“ Festivalu su prisustvovali i učenici naše Škole u pratnji nastavnica Hrvatine Dubravčić i Gorane Mandarić.

Festivalski program sastojao se od kratkih animiranih, igranih i dokumentarnih filmova koji su stvaralaštvo mladih iz Hrvatske i svijeta. Svaki od filmova u sebi sadrži snažnu poruku koja nije ostavila ravnodušnima ni učenike, ni roditelje, ni nastavnike. Osobiti dojam ostavio je animirani film „Kako si?“ kojim se naglašava važnost toga pitanja i osjećaja. Istaknuo se i igrani film o srednjoškolcu Leonu koji usred košarkaške utakmice zanemaruje majčin telefonski poziv nakon čega mu se okrene život naglavce te dokumentarni film o važnosti materinjeg jezika koji označava ljubav i ponos prema vlastitoj nacionalnoj pripadnosti. Snažnu poruku nosi i priča o Marku Klariću, slabovidnoj osobi te priča o Nigerijcu koji je preživio ebolu i naposljetku shvatio da virus nije jedina prepreka koju mora prevladati.

Festival prava djece prvi je i jedini inkluzivni festival u Hrvatskoj jer su sve projekcije i aktivnosti prilagođene djeci i odraslima s oštećenjima vida i sluha. Temeljna mu je zadaća skrenuti pozornost javnosti na poruke djece kroz filmove te ukazati na prostor za promjene koje će omogućiti kvalitetniji život za svu djecu.