Otvorenje izložbe „Baština u nestajanju: Otočka pivovara“

Autor: Administrator , 21. 10. 2017.

Večeras, 20.listopada 2017., u Muzeju Gacka pri Gackom pučkom otvorenom učilištu Otočac otvorena je izložba Otočka pivovara. Riječ je o prvoj u nizu od tri izložbe ciklusa Baština u nestajanju koje će biti izložene u Muzeju Gacka sljedeće tri godine. Godine 2018. predstavit će se otočka Kožara i tekstilna industrija Oteks, a 2019. ćemo imati priliku posjetiti izložbu o postrojenjima koja su i danas u pogonu - Cosmochemia i drvna industrija DIP.

Uime organizatora nazočne je pozdravila ravnateljica GPOU Nada Avsec, o izložbi su govorili kustosica Muzeja Gacke Snježana Bogdanić, koja je posjetitelje upoznala s poviješću Otočke pivovare, od godine 1903. kada je inicirana gradnja pivovare Dubravka, pa do danas kada se ovaj nekada ključan industrijski pogon nalazi u gotovo ruševnom stanju, te voditelji projekta prenamjene dijela kompleksa otočke pivovare (M2 Arhitektura d.o.o.). Izložbu je otvorio zamjenik gradonačelnika Nenad Janković, a voditeljica programa bila je Verica Dasović.

Kako je pojasnila ravnateljica GPOU-a, u čijem sastavu djeluje Muzej Gacke, ove godine Učilište obilježava 55. godina rada  i postojanja što će biti popraćeno brojnim događanjima tijekom listopada. Ciklusom Baština u nestajanju prezentirat će se industrijska postrojenja u Otočcu koja su radila sve do kraja 20. stoljeća, među njima je prva otočka pivovara koja je proizvodila nadaleko poznato otočko pivo. Također se izložbom „Otočka pivovara“ predstavlja i vizija buduće prenamjene toga prostora prema projektu M2 arhitektura, arhitekata Marine i Marka Bige, te je ravnateljica Avsec izrazila nadu da će ta vizija postati i stvarnost uz potporu Grada Otočca. Zahvalila se građanima Otočca koji su donirali materijale o otočkoj pivovari za potrebe izložbe, donatorima besplatnog piva nekoliko malih pivovara, među njima i gospićkom gradonačelniku Karlu Starčeviću, podupiratelju i Smotre folklora Otočac te drugih manifestacija, koji je bio i osobno nazočan na otvorenju izložbe, te Ministarstvu kulture RH.

Cilj ciklusa izložbi Baština u nestajanju jest podsjetiti lokalnu zajednicu na važnost ove vrste baštine, potaknuti poduzetnike na promišljanje njene prenamjene te prikupljanje informacija o kulturno-povijesnoj baštini grada Otočca.

Izložba Otočka pivovara moći će se pogledati u maloj dvorani GPOU sljedećih godinu dana.

Petra Orešković (novinarska grupa)