Srednjoškolci uključeni u internacionalne programe

Autor: Administrator , 7. 4. 2017.

Omladinska udruga Podum na području grada Otočca trenutačno provodi  čak tri internacionalna programa za mlade, u kojima sudjeluju učenici 3. razreda zanimanja ekonomist.

Prvi projekt „BARO – Back to the roots“, a u sklopu europskog ERASMUS+ programa, uključuje razmjenu studenata socijalnog rada iz Hrvatske, Njemačke, Bosne i Hercegovine i Srbije. Taj je projekt sada već završen jer je trajao od 24. ožujka do 1. travnja 2017. godine. Sudjelovalo je ukupno 30 mladih iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije i Njemačke.

Njemačku su predstavljali studenti Katoličke više škole za socijalni rad (KHSB/Katolische Hochschule für soziale Arbeit) iz Berlina, dok su iz BIH i Srbije sudjelovali predstavnici organizacija YIHR (Youth initiative for human rights – Belgrade office / Inicijativa mladih za ljudska prava – ured u Beogradu) i DCNN (Demokratski centar Nove nade) iz Bosanske Otoke. Također su se priključili studenti studija Menadžmenta u kulturi s Veleučilišta BALTAZAR iz Zaprešića/Zagreb, s kojim je Omladinska udruga Podum prošle godine sklopila ugovor o suradnji u izvođenju praktične nastave na stručnom studiju.

Drugi projekt je već tradicionalni, 10. po redu, internacionalni volonterski kamp u Podumu, koji se ove godine odvija po prvi put u suradnji sa Srednjom školom Otočac, koju predstavljaju volonterke Katarina Furlan i Paula Božić (učenice 3. razreda zanimanja ekonomist), te s organizacijom Internatonaler Bauorden iz Ludwigshafen-a iz Njemačke. U volonterskom kampu sudjeluje 6 studenata arhitekture i građevinarstva iz Njemačke, a u Podumu borave od 26. ožujka do 8. travnja ove godine.

U provedbi ovih programa razmjene pripomogle su i naše učenice Katarina Furlan i Paula Božić, koje su sudionike razmjene upoznale s gradom Otočcem i njegovim znamenitostima, uključujući vođenje Gačanskim parkom hrvatske memorije (na engleskom jeziku).

Treći projekt je trinacionalna razmjena mladih koja je započela prošlogodišnjim boravkom mladih iz Hrvatske (Otočca) i Francuske u Njemačkoj, a nastavlja se ove godine u Francuskoj. Mladi iz Hrvatske i Njemačke boravit će u Francuskoj od 8. travnja do 15. travnja 2017. godine, a Hrvatsku predstavlja 7-člana grupa učenika ekonomista Srednje škole Otočac. Završni susret u sklopu ovog projekta planiran u Otočcu tijekom ljeta 2017. godine kada će mladi Otočani imati priliku uzvratiti gostoprimstvo Nijemcima i Francuzima.