Dan neovisnosti

Autor: Administrator , 10. 10. 2016.

Dan neovisnosti je vrlo važan blagdan kojim se obilježava suverenitet i početak samostalnosti Republike Hrvatske. Za Republiku Hrvatsku, ovaj je blagdan jedan od najvažnijih državnih blagdana. Kao i u ostalim školama diljem Republike Hrvatske, tako se i u našoj Srednjoj školi u gradu Otočcu na razne načine obilježava Dan neovisnosti. Svake godine 8. listopada, naši učenici  u sklopu svojih slobodnih aktivnosti, osmišljavaju i realiziraju svoje ideje u obliku plakata

DAN NEOVISNOSTI U REPUBLICI HRVATSKOJ

Dan neovisnosti je blagdan u Republici Hrvatskoj koji se obilježava 8. listopada i neradni je dan. Tog dana 1991. godine, Hrvatski sabor je jednoglasno donio Odluku o raskidu državnopravnih sveza Republike Hrvatske s ostalim republikama i pokrajinama SFRJ. Sabor je pritom utvrdio da Republika Hrvatska više ne smatra legitimnim i legalnim ni jedno tijelo dotadašnje SFRJ te da ne priznaje valjanim niti jedan pravni akt bilo kojeg tijela koje nastupa u ime bivše federacije, koja više kao takva ne postoji. Dana 22. prosinca iste godine, nova vlast predvođena HDZ-om donosi prvi suvremeni demokratski Ustav Republike Hrvatske (Božićni Ustav). Sljedeće godine u mjesecu travnju hrvatski predsjednik dr. Franjo Tuđman donosi odluku o raspisivanju referenduma glede državnopravnog položaja Republike Hrvatske. Dana 19. svibnja 1991. održan je referendum na kojem se ogromna većina hrvatskog pučanstva izjasnila za slobodnu, samostalnu i nezavisnu Republiku Hrvatsku.

Plakati su izloženi u školskom holu.

Učenici 2. razreda gimnazije