« Kolovoz 2017 »

Matematika izvan školskih klupa

Ima li bolje cjeline u matematici drugog razreda gimnazije od „Trigonometrija pravokutnog trokuta“ za pokazati učenicima da matematika „živi“ i ima svoju primjenu i izvan učionice? Još ako u školi postoje naprave za mjerenje kutova i profesor Augustin Jelušić raspoložen za pomoć, onda se može svašta.

Odredište nam je bila Crkva Presvetog Trojstva u Otočcu, a cilj izmjeriti kutove pod kojima se vide pojedini dijelovi crkve. Za mjerenje kutova korišteni su teodolit, visinomjer, padomjeri Silva i Abney, ali i običan školski kutomjer.

Profesor Jelušić je podučio učenike kako koristiti uređaje, te su mjerenje odradili sami.

Drugi dio posla učenici će odraditi kod kuće računanjem traženih visina i primjenom stečenih matematičkih znanja.

Ovakav izlazak „izvan školskih klupa“ pod nastavom matematike je višegodišnja praksa u Srednjoj školi u Otočcu. Cilj takvih „izleta“  i projekata unutar škole je približiti školsko gradivo svakodnevnom okruženju i odgovaranje na pitanje „A što će mi to u životu?“

I.K.O.