Terenska nastava u Žutoj Lokvi

Autor: Administrator , 20. 4. 2016.

Učenici 4. razreda opće gimnazije i 2. razreda zanimanja ekonomist danas su terensku nastavu iz Povijesti odradili s profesoricom Marom Krznarić u Žutoj Lokvi – na mjestu pogibije četvorice hrvatskih redarstvenika u Domovinskom ratu gdje se danas nalazi spomen-kapelica.

Autobus je krenuo u 9 sati ispred Srednje škole Otočac, a u Žutoj Lokvi učenike su dočekali umirovljeni pukovnik Hrvatske vojske Davor Peitel, zamjenik načelnika PU ličko-senjske Mladen Kranjčević i jedini preživjeli policajac u napadu Darko Murat.

Naime, 24. kolovoza 1991. godine na raskrižju glavnih cesta od Brinja prema Senju i Otočcu,  petero policajaca iz Brinja uletjelo je u neprijateljsku zasjedu na Žutoj Lokvi. Pucali su na njih automatskim oružjem i  četvorica redarstvenika su poginula:  Dragutin Toljan, Milan Vranić, Vinko Krznarić i Zdravko Vuković. Jedini preživjeli je Darko Murat.

Prvi je o tom događaju govorio Mladen Kranjčević u kontekstu uloge hrvatske policije u obrani zemlje od agresora te je učenicima pokazao slike toga mjesta i policijskoga automobila nakon napada, a zatim su učenici pažljivo slušali vrlo potresno svjedočanstvo Darka Murata koji se čudom, iako ranjen, uspio spasiti te je sada o tom tragičnom događaju sugestivno pripovijedao iz prve ruke.

Nakon toga je umirovljeni pukovnik Davor Peitel pričao o vremenu prije rata te općenito o ratnom razdoblju u cijeloj Hrvatskoj.

Učenici su pred kapelicom poginulim braniteljima zapalili svijeće i položili cvijeće. Na kraju predavanja, Dario Eror, učenik 4.gimnazije, zahvalio se svim predavačima zbog informacija koje su rado poslušali i svatko bi ih trebao znati.

Katarina Furlan, II. ekon.

Fotografije: Antoni Dujmović, II. ekon.