Srednja škola Otočac - domaćin 12. državnog natjecanja šumarskih tehničara

Autor: Administrator , 11. 4. 2016.

U Srednjoj školi Otočac po prvi će put biti održano Državno natjecanje učenika/ca šumarskih škola RH u zanimanju šumarski tehničar u organizaciji Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih te škole domaćina.

Nakon što je prošle godine grad Otočac bio domaćin manifestacije Dani hrvatskoga šumarstva i obilježavanja 250. godina organiziranoga šumarstva u Hrvatskoj, krajem ovog mjeseca (planirano 28. i 29. travnja)  u Otočcu će se okupiti mladi šumarski tehničari iz cijele Hrvatske.

Na dvodnevnom Državnom natjecanju u Otočcu sudjelovat će 16 učenika u pratnji 8 mentora iz 8 srednjih škola, a tome treba pribrojiti i 10 članova Državnog povjerenstva koji će pratiti i ocjenjivati natjecatelje. Učenici će se okušavati u 3 natjecateljske discipline i jednoj revijalnoj. Iz dendrometrije je to izmjera stojećeg stabla, iz dendrologije prepoznavanje vrsta drveća i grmlja, dok ispit znanja sadrži pitanja iz struke.

U revijalnom disciplini tj. u praktičnom dijelu natjecanja na poligonu mladi drvosječe će pokazati koliko su savladali umijeće rukovanja motornom pilom (okretanje vodilice i namještanje lanca motorne pile, kombinirani prerez trupca, izrada zasjeka, potpiljivanje, obaranje stabla na balon, točni prerez trupca na podlozi).

Prošlogodišnje natjecanje šumarskih tehničara održano je u Poljoprivrednoj šumarskoj školi u Vinkovcima, prije toga u Srednjoj školi Josipa Kozarca u Đurđenovcu, u Tehničkoj školi u Virovitici, u Srednjoj školi Ivana Trnskog u Hrvatskoj Kostajnici, Šumarskoj i drvodjeljskoj školi u Karlovcu… Zapaženi rezultat na natjecanjima šumarskih tehničara imao je prije dvije godine u Đurđenovcu naš učenik Nikola Kostelac (sada student Šumarskog fakulteta u Zagrebu) kada je osvojio 3. mjesto u ukupnom poretku i radu motornom pilom.