« Studeni 2018 »

Naši srednjoškolci gosti tvrtke Vitalis GmbH u Njemačkoj
Autor: Administrator , 21. 1. 2016.

Već četiri dana grupa srednjoškolaca iz Otočca, Gospića i Karlovca boravi na imanju tvrtke Vitalis u njemačkom Leipzigu. Radi se o nastavku, ujedno završetku europskog projekta Koraci za život (Inovacije u obrazovanju) u sklopu programa mobilnosti Erasmus+.

Prve dvije grupe od po 15 učenika iz triju škola, Strukovne škole Gospić (koja je nositelj projekta), Tehničke škole Karlovac i Srednje škole Otočac, u prvom su polugodištu odradili stručnu praksu u Španjolskoj. Treća grupa učenika, 5 automehaničara iz Otočca te po 5 automehatroničara iz Gospića i Karlovca,  tijekom 15 dana realizirat će program gradnje električnog mini terenskog vozila prema programu tvrtke partnera na projektu, Vitalis GmbH, u Njemačkoj.

Tvrtka Vitalis djeluje kao organizacija domaćina unutar Programa za cjeloživotno učenje Europske unije. Tvrtka se nalazi u Schkeuditz, oko 16 km od Leipziga (Saska). Specijalizirana je za kompletnu organizaciju programa mobilnosti za sudionike iz organizacija strukovnog obrazovanja i osposobljavanja. Učenici su smješteni u prostorima tvrtke koja ima vlastiti Klub mladih, sportsko igralište, roštilj i mjesta za druženje gdje se mladi mogu integrirati u europsku okolinu.

Tvrtka je sudjelovala u stotinama projekata koji se  provode uglavnom u sljedećim sektorima: strojarstvo, mehanika motornih vozila, mehatronika, obrada metala, elektronika i električni inženjering, informacijske i komunikacijske tehnologije, graditeljstvo i izgradnja,  obrada drveta, frizerski i kozmetički dio, kao i drugih struka koje se odnose na ugostiteljstvo, turizam i socijalnu skrb, logistika i sektor maloprodaje.

Na praksi u Njemačkoj borave otočki srednjoškolci Nino Podnar i Josip Bukovac iz 3. r. automehaničara i Mateja Udorović, Ivan Vuković i Marincel Ivan iz 2. r. automehaničara. U mentorskoj pratnji je prof. Damir Rogić.