« Studeni 2018 »

Naši šumari na Danima šumarstva Otočac-Baške Oštarije 2015.
Autor: Administrator , 8. 7. 2015.

Na Danima šumarstva 2015. i proslavi 250 godina organiziranoga šumarstva u Hrvatskoj, nedavno održanima u Otočcu i Baškim Oštarijama (12. i 13. lipnja 2015.) u organizaciji Hrvatskih šuma, sudjelovali su i učenici naše škole koji se obrazuju za zanimanje šumarski tehničar.

Značajan i najposjećeniji dio te velike dvodnevne manifestacije, koja je okupila predstavnike 16 podružnica uprava šuma (ali i brojnu publiku), tradicionalno je državno natjecanje šumarskih radnika sjekača u 5 disciplina (okretanje vodilice, kombinirani prerez, točni prerez na podlozi, podsijecanje stabla  i definitivni prerez stabla odnosno simulacija obaranja stabla i kresanje grana). Natjecanje se održavalo u gradskom parku u centru Otočca, a potrajalo je cijeli dan. Sveukupno najbolji su bili sjekači iz UPŠ Zagreb – osvojili su 1. mjesto u ekipnom poretku, a i pojedinačno su iz te podružnice popunjena sva tri prva mjesta.

Tijekom manifestacije voditelji programa i istaknuti gosti u više su navrata pohvalili sudjelovanje Srednje škole Otočac. U revijalnom dijelu demonstriranja nabrojenih šumarskih vještina, osim gostiju iz Slovenije i Mađarske, sudjelovala su i četvorica naših učenika i pokazala zavidno umijeće, predstavivši tako školu u ponajboljem svjetlu.

Također su naši učenici pripremili prigodne plakate i uredili izložbeni štand u gradskom parku kod natjecateljskih mjesta, a jedna je grupa učenika popratila i otkrivanje spomen-obilježja prvoj šumariji na Baškim Oštarijama. Bilo je tu puno iskustava i zanimljivosti iz šumarske struke

Foto galerija