Stručna ekskurzija 2. razreda šumarskih tehničara u Hrvatski šumarski institut Jastrebarsko, Botanički vrt PMF-a i Park Maksimir

Autor: Administrator , 24. 6. 2015.

Učenici 2. razreda šumarskih tehničara dana 11. lipnja 2015. godine (četvrtak), u pratnji profesora iz struke, dipl.ing.šum. profesora Edija Šopa i dipl.ing.šum. profesora Augustina Jelušića, uputili su se na stručnu ekskurziju u sklopu predmeta Dendrologija, Uzgajanje šuma i Radni strojevi i alati u Šumarski institut Jastrebarsko, Botanički vrt i Park Maksimir.

Cijelu školsku godinu 2014./2015. pripremali smo teorijski dio za ovu ekskurziju na kojoj smo u praksi utvrdili svoje dotadašnje znanje. Na ulazu u Hrvatski šumarski institut Jastrebarsko dočekao nas je voditelj  dr. sc. Ivica Čehulić i uveo nas u prostoriju s trušnicom te objasnio sve o njenom nastanku, principu rada i važnosti. Nakon što smo doznali sve bitne informacije o trušnici, uputili smo se do hladnjača u kojima se čuva šumsko sjeme. Šumarski institut također ima i rasadnik u kojem smo vidjeli kako se sade i kako izgledaju klijanci obične jele. Također smo vidjeli i strojeve kao što su traktori i priključci poput freze, ralice, podrezivača korijena i dr., koji danas olakšavaju poslove u Šumarskom institutu. Nakon upoznavanja sa strojevima krenuli smo do Botaničkog vrta u Zagrebu.

U Botaničkom vrtu nas je dočekao  dr. sc. Vanja Stamenković koji nas je proveo kroz cijeli vrt i objasnio nam sve vrste koje bismo kao učenici šumarskog usmjerenja trebali poznavati. Šećući kroz vrt, upoznali smo njegovu povijest i sve njegove zanimljivosti. Iz Botaničkog vrta krenuli smo ka našoj sljedećoj destinaciji, u Park Maksimir.

Tu nas je dočekala čuvarica prirode Nikolina Labaš, mag. ing. silv., koja nas je provela kroz cijeli park i otkrila nam njegovu povijest i nastanak, ali i poteškoće kroz koje je prošao u nedavnoj povijesti. Park Maksimir smo dosta dugo razgledavali jer ima vrlo široku ponudu u koju spada i 5 jezera koja obiluju s puno predivnih biljnih i životinjskih vrsta.  Nakon što smo pažljivo poslušali izlaganje naše voditeljice i došli do kraja našeg razgledavanja, profesori su nas odveli u Arena centar da bismo se malo relaksirali i zabavili prije nego što krenemo natrag u Otočac. Na putu iz Zagreba profesori su provjerili naše znanje i kući smo se vratili u večernjim satima.

Ante Dujmović II. šum.