« Studeni 2018 »

XI. Državno natjecanje šumarskih tehničara-Vinkovci
Autor: Administrator , 27. 4. 2015.

Nakon nekoliko tjedana intenzivne pripreme za natjecanje, u jutarnjim satima 23. travnja zaputili smo se prema Vinkovcima. Iako je vožnja bila duga bila je i zanimljiva pa smo sretno stigli u Vinkovce te se smjestili u hotel Admiral. Ubrzo smo krenuli prema „Poljoprivredno-šumarskoj školi Vinkovci“ na otvorenje natjecanja. Otvorenje je bilo vrlo zanimljivo i ugodno uz prigodan program učenika škole pri čemu su nam se naročito svidjele recitacije o Slavonskim šumama. Događaj su uveličali mladi tamburaši i prisutnost predstavnika grada, županije, uprave šuma i sponzora.

Prva disciplina nakon otvaranja natjecanja bila je izmjera stabala (dendrometrija), a mjerenja smo vršili u blizini Uprave šumarije Vinkovci, te smo u toj disciplini postigli maksimalan broj bodova. Nakon izmjere prošetali smo ulicama Vinkovaca sa ostalim natjecateljima. Druga disciplina, dendrologija, održavala se u učionici srednje Vinkovačke škole. Cilj discipline je prepoznati uzorke listova, izbojaka, češera i plodova 25 različitih vrsta drveća. Uz mali predah izvršili smo zadnje ponavljanje za ispit znanja. Ispit su svi natjecatelji vrlo brzo riješili i prošetali do hotela gdje nas je dočekala ukusna večera. Poslije večere smo izašli u grad.

Drugog dana nakon doručka uputili smo se na školski poligon, na drugi dio natjecanja koji obuhvaća 5 disciplina rada motornom pilom. Discipline su: okretanje vodilice uz promjenu lanca, kombinirani prerez, precizan prerez na podlozi, izrada zasjeka i potpiljivanje stabla te obaranje stabla na balon. Taj dio natjecanja je bio vrlo zanimljiv i napet. Nakon završetka tog dijela natjecanja uputili smo se u prostorije srednje škole na ručak i objavu rezultata. Prva mjesta su nam izmaknula uz vrlo malu razliku bodova, ali naš profesor Augustin je zadovoljan sa postignutim te nas je za nagradu odveo na kratki izlet u Vukovar. Obišli smo najpoznatija spomen obilježja, popili kavu na glavnoj šetnici i uputili se na dugi povratak u Liku gdje smo stigli u ranim jutarnjim satima.

Nikolina Jurčić i Antonio Tomaić

Foto galerija