Gimnazijalci posjetili Peek&Poke

Autor: Administrator , 28. 5. 2014.

26. svibnja učenici 1. gimnazije i nekolicina iz 2. gimnazije posjetili su Muzej starih računala i informatičke opreme Peek&Poke u Rijeci. Uz simpatičnog vodiča vrijeme je brzo prošlo, a neki su dobili simbolične nagrade. Posebno smo ponosni jer smo prva grupa iz Ličko-senjske županije koja je posjetila muzej.

Nešto o muzeju:

"22. rujna 2007. Hrvatska je dobila PEEK&POKE - "muzej" starih računala i informatičke tehnologije. U ovom stalnom izložbenom postavu je izloženo preko 1000 eksponata svjetske i hrvatske računalne povijesti. Na prostoru od tri stotine kvadratnih metara, u centru Rijeke, to je ujedno biti najveći takav postav u ovom dijelu Europe.

PEEK&POKE - Retro Computer Club je projekt iniciran od Udruge Calculus u partnerstvu s DIR-om - Udrugom darovitih informatičara Rijeke i multimedijskom agencijom Kreativni odjel. Projekt je edukativnog i neprofitnog karaktera. Dugoročno, ideja je stvoriti omiljeno mjesto okupljanja računalnih entuzijasta radi učenja i zabave.

Udruga ljubitelja računala Calculus osnovana je u veljači 2007. godine s ciljem promicanja informatičke kulture i očuvanja računalne povijesti. Osnivači su računalni entuzijasti Svetozar Nilović, Tomislav Ribičić i Dario Džimbeg iz Rijeke, iz Zagreba Tomislav Talan, Ivan Širić i Radoslav Dejanović, a ubrzo im se pridružuju Goran Paulin i Davor Pasarić iz Udruge darovitih informatičara.

U nepune četiri godine postojanja Udruga Calculus je za svoj rad dvije godine za redom (2009. i 2010.) dobitnik godišnje nagrade Zajednice tehničke kulture - Primorsko-goranske županije, čiji je član od osnutka. Od 2009. godine članovi smo Zajednice tehničke kulture Grada Rijeke.

Prepoznati u javnosti po kvalitetnim i originalnim programima. Pokretači i suorganizatori prvog riječkog festivala stripa "Rijeka dobrog stripa". Bez imalo lažne skromnosti smatramo da smo u ove tri godine napravili jako puno za Rijeku."

Tekst preuzet sa stranice Peek&Poke

Foto : Goran Diklić