Sat povijesti na autentičnim ratnim lokacijama

Autor: Administrator , 7. 5. 2014.

Školski blok sat povijesti o Domovinskom ratu za gimnazijalce 4. razreda Srednje škole Otočac održan je na autentičnim ratnim lokacijama, u otočkom predgrađu Dubrava gdje su se odvijala mnoga ključna ratna zbivanja, od provokacija ‘martićevaca’ u ljeto ’91, prvih neprijateljskih propucavanja, tu su uskoro pale i prve granate, pa sve do najžešćih prodora neprijateljske pješadije i tenkova na Otočac iz Poduma koji su se odvijali upravo u tome dijelu grada.

Podsjetimo, ovakvu je nastavu povijesti prije 3 godine inicirala prof. povijesti Mara Krznarić u suradnji s pukovnikom HV-a Davorom Peitelom, koji je od tada u nekoliko navrata na lokacijama uz spomen-obilježja poginulim  braniteljima govorio otočkim srednjoškolcima o vremenima stvaranja i obrane države Hrvatske.

I ove školske godine u sklopu tematske cjeline o Domovinskom ratu upriličen je terenski blok sat na nekadašnjim položajima obrane Otočca, a nakon što je profesorica Krznarić najavila temu i gosta, v.d.ravnatelja Srednje škole Otočac prof. Ivan Vidmar također se zahvalio pukovniku Peitelu na njegovu angažmanu u poduci učenika rekavši i kako mu je ovo događanje oživjelo sjećanja na ratna zbivanja kojih je i sam bio sudionik.

Učenici su s velikim zanimanjem pratili najprije uvodno predavanje o društveno-političkim prilikama koje su dovele do Domovinskog rata, a potom i autentično svjedočanstvo pukovnika Peitela o dramatičnim događanjima na tome području, napadima neprijatelja moćnim oružjem i obrani domaćih ljudi, stanovnika Otočca, samo golim rukama i srcem. Tako su srednjoškolci, rođeni nakon Domovinskog rata, imali priliku uz samo malo mašte dočarati svjedočanstvo prvog zapovjednika 133. brigade, doživjeti stvarne ratne okolnosti, čuti zastrašujuću škripu tenkova i eksplozije granata, predočiti tragove tenkovskih gusjenica u minama razrovanoj zemlji, shvatiti da se sve to doista događalo.