Stručna ekskurzija 3. razreda šumarskih tehničara

Autor: Administrator , 17. 4. 2014.

Učenici 3. razreda zanimanja šumarski tehničar posjetili su Opatiju u sklopu programa stručne ekskurzije. Ciljevi stručne ekskurzije bili su poznati opatijski parkovi: Park Sv. Jakova i Park Angiolina.

Na put smo krenuli ispred DVD-a Otočac prošle srijede u 8 sati, a na odredište u Opatiju stigli smo već u 10 sati. Nakon kratke pauze krenuli smo u obilazak parkova koji predstavljaju spomenike opatijske perivojne arhitekture te su više godina zaredom proglašavani najljepšim parkovima u Hrvatskoj.

Dok smo razgledavali parkove, profesori stručnih predmeta u šumarstvu pričali su nam o povijesti, nastanku i veličini parkova, stilu uređenja i elementima parkova, klimi i ekološkim karakteristikama staništa parka te brojnim biljnim vrstama koje u njima rastu. Na taj način imali smo priliku sjediniti teorijsko i praktično znanje iz predmeta kao što su Dendrologija, Parkovna kultura i Fitocenologija.

Vidjeli smo autohtone mediteranske i alohtone egzotične biljne vrste koje imaju veliku dekorativnu vrijednost. Najljepše među njima svakako su nam bile velecvjetne magnolije, japanske kamelije, žumare i cikasi. Korisno nam je bilo vidjeti i nekoliko vrsta hrastova, crniku, medunac i plutnjak, kao i živice mirte i lovora te stabla cedrova.

Osim vegetacije vidjeli smo i druge znamenitosti koje krase opatijske parkove, kao što su Vila Angiolina, Crkva sv. Jakova , Fontana Helija i Selene te skulptura djevojke s galebom.

U Otočac smo se vratili oko 19 sati.

Bilo nam je lijepo, zanimljivo i poučno. Imali smo prilike upoznati i razgledati mnoge egzotične vrste koje ne možemo vidjeti u našem kraju. Preporučujemo svima koji su u mogućnosti (ako već nisu) da svakako razgledaju ove parkove i upoznaju egzotičnu i prekrasnu mediteransku floru.

Krešo Vuković/Nikolina Jurčić