Ivina poruka optimizma u bajci Zora

Autor: Administrator , 4. 4. 2014.

Svi će se složiti s izrekom da život nije bajka iako, ako tako izaberemo, možemo živjeti – u bajci! U jednu divnu bajku uvela nas je gimnazijalka Iva Kostelac, učenica 2. razreda, čiji je literarni rad „Zora“ njezina profesorica Slavica Francetić poslala na LiDraNo. Rad je najprije izabran na školskoj razini, potom županijskoj, a na kraju je pozvan i na državnu smotru. Da Iva itekako ima spisateljskoga dara moći ćete se uvjeriti i sami jer u nastavku donosimo bajku Zora.

U razgovoru s Ivom zaključili smo da je najbolje da nam ona sama na papiru opiše svoje dojmove i razmišljanja, a njenu mentoricu prof. Francetić upitali smo kako su članovi prosudbenog povjerenstva, redom istaknuti književnici, ocijenili Ivin rad.

- Iz svih srednjih škola odabrano je 15 najboljih literarnih radova. To je doista ono najbolje čemu je teško naći bilo kakav prigovor. Kakav je kriterij pri izboru najbolje govori komentar književnika Zorana Ferića koji je rekao da i on predaje u školi i vodi radionici kreativnog pisanja, ali nije imao rada koji bi mogao poslati na LiDraNo. Svi su radovi vrlo detaljno analizirani i to je posebno iskustvo, takvo nešto nigdje drugdje ne možete čuti ni doživjeti. U svom onom uzbuđenju i napetosti, a u našoj su grupi bili književnici Zoran Ferić i Damir Miloš, za Ivu je bilo pomalo šokantno kad su je najprije upitali želi li ona zaraditi. Naravno da ju je takvo pitanje zbunilo, a oni su joj pojasnili da ako želi zaraditi, samo neka nastavi pisati takve stvari i postat će bogata. Ferić je rekao da je „Zora“ savršena divna bajka kojoj se nema što prigovoriti. Ono sve što bajka treba dati, što treba postići, to „Zora“ ima, prepričala nam je prof. Francetić neke tonove s okruglog stola na LiDraNu u Primoštenu.

- Pohvalili su, na primjer, izraz „lagani joj je povjetarac grebao noge“, a pitali su i zašto je odabrala peruniku. Pa da ne bude nešto obično, ruža ili slično, odgovorila je Iva, a Ferić rekao da je to to, bez banalnosti, stereotipa i klišeja. Naša je priča doista posebna među tih 15 radova, izdvojila se po tome jer jedino iz nje izbija optimizam. U drugim radovima ima puno težine, mraka, bezizlaznosti, kritike društva, raspadnutih obitelji… Ivina bajka puna je topline i prijateljstva, u njoj se iščitava univerzalna poruka o brizi za prijatelje, o strahu koji nas sve lomi i koji treba pobijediti i prevladati, o tome gdje pronaći hrabrost, a iz svega vrišti želja mladih da nešto promijene, da poprave svijet, kazala nam je prof. Francetić.

Ovdje pročitajte bajku Zora