« Studeni 2018 »

Akcija srednjoškolaca u Hrvatskom centru za autohtone vrste riba i rakova krških voda u Ličkom Lešću
Autor: Administrator , 27. 3. 2012.

U petak, 23. ožujka 2012., provedena je poučno-ekološka akcija Srednje škole Otočac i Hrvatskog centra za autohtone vrste riba i rakova krških voda - Otočac. Akcija je organizirana povodom Svjetskog dana voda koji se obilježava 22. ožujka kako bi se podigla svijest o važnosti zaštite vode kao izvora života.

Suradnja Hrvatskog centra za autohtone vrste riba i rakova krških voda i Srednje škole Otočac realizira se već četvrtu godinu za redom. Pod vodstvom profesora Edija Šopa i profesorice Ive Abramović učenici II. razreda zanimanja šumarski tehničar, aktivno su sudjelovali u proljetnom uređivanju okoliša Centra.

Na samom početku ravnatelj Centra Denis Lončar održao je učenicima predavanje u multimedijalnoj dvorani na temu zaštite voda, te uzgoja riba i rakova radi njihova očuvanja u rijeci Gacki. Učenici su kroz mikroskop promatrali tkivo ribe, razgledali poučnu stazu o fauni rijeke Gacke i bazene s pastrvama i rakovima te prisustvovali procesu hranjenja ribe.

Potom su podijeljeni u tri grupe te su učenici uredili stazu kroz obližnju pećinu, inače najstariji arheološki lokalitet na području Gacke iz doba mezolitika, i izradili drveni mostić  za povezivanje dva zemljana bazena za uzgoj rakova, dok su učenice čistile stazu i prostor oko Centra. Akciju su potpomogli Autoprijevoz Otočac i DVD Otočac koji su osigurali besplatni prijevoz za učenike do Centra i natrag te Jamnica s osvježavajućim napitcima. Ovakvim akcijama, koje su ujedno i dio terenske nastave, srednjoškolci pridonose očuvanju prirode i estetskom izgledu mjesta u kojem žive.  E. Š.

Foto:  akcija u Centru za autohtone vrste riba i rakova