POSJET EKONOMISTA OBITELJSKOM POSLU DAMIRA I TAMARE JURKOVIĆ

Autor: Gorana Mandarić, 8. 6. 2021.

Da škola nisu samo učionica, bilježnice i udžbenici, već povezivanje teorije s praksom, iskusili su učenici prvog razreda programa ekonomist koji slušaju izborni predmet Obiteljski posao. U ponedjeljak su posljednja dva sata sa svojom nastavnicom Vlatkom Gašparović krenuli u upoznavanje jednog prilično zanimljivoga obiteljskog posla u našem gradu. Riječ je o obiteljskom poslu Damira i Tamare Jurković.

Ispred book cafea Paradiso dočekala nas je ljubazna gospođa Tamara i odvela u dvorište svoje kuće. Uz sok i kekse za dobrodošlicu upoznala nas je s crticama iz privatnog i poslovnog života. Ispričala nam je priču o početcima poslovanja, izazovima koji su bili pred njenom obitelji, trenutku kad je odlučila dati otkaz u državnoj instituciji i posvetiti se onome „od čega joj srce pjeva“, brendingu, održivom razvoju, rizicima i zaradi. Ovaj obiteljski posao zanimljiva je kombinacija jer nije usmjeren samo na jednu djelatnost i potkrepljuje ekonomsku tezu „ne sva jaja u jednu košaricu“. Naime, osim ugostiteljstvom, Jurkovići se bave i turizmom, i poljoprivredom. Nakon uvodne priče prošetali smo apartmanima Paradiso gdje smo vidjeli s koliko se ljubavi i pažnje pokreće posao jer je velik dio namještaja u apartmanima povijesno obiteljsko naslijeđe koje su vlasnici sami obnavljali ne bi li zadržali izvorni oblik. Na kraju smo otišli do obiteljskog OPG-a gdje smo uživali u pogledu na cvjetnu livadu na kojoj pasu konji.

„Problem, rješenje, korist“ parola je kojom se vode Jurkovići. Ugostiteljskom djelatnošću upoznaju brojne ljude, a promocijom knjiga poznatih autora, koji gostuju kod njih, publiku upoznaju s nekim novim temama, uključujući i promociju lokalnih OPG-ova s njihovim proizvodima. Potencijal vide i u turizmu zbog samog položaja svojih objekata u strogom centru grada Otočca, na pola puta do Plitvica i pola puta do mora. Turistima ne žele biti samo usputna stanica. U svoju ponudu uključuju i proizvode iz vlastitog vrta te mogućnosti jahanja konja na njihovom ranču. Ideja je jako puno, vrijeme će odraditi svoje.

Učenicima je na zanimljiv način prezentirano kako se u maloj sredini ljudi mogu baviti poslom koji vole, pri tome ostvariti ekonomsku i osobnu korist, ali i pridonijeti razvoju društvene zajednice u kojoj žive.

« Travanj 2024 »