SVJETSKI DAN ZAŠTITE OD BUKE

Autor: Dijana Nikšić, 28. 4. 2021.

Međunarodni dan osviještenosti o buci (“International Noise Awareness Day” - INAD), svake se godine, diljem svijeta, obilježava zadnje srijede u mjesecu travnju i ima za cilj upoznati javnost s važnošću svakodnevne zaštite od buke kako bi se očuvalo zdravlje ljudi.

UTJECAJ BUKE NA ZDRAVLJE LJUDI

O utjecaju buke na zdravlje ljudi i posljedicama izlaganja buci napisana su brojna istraživanja, no svima je zajedničko - osim što može uzrokovati oštećenje sluha, buka stvara i stanje stresa.

Buka na čovjeka djeluje izravno i neizravno, izazivajući umor i smanjenje radne sposobnosti, ometa sporazumijevanje, koncentraciju, odmor i san.
Osjetljivost na buku je individualna te ovisno o razini i frekvenciji buke, kao i dužini izloženosti, buka može izazvati blage i prolazne smetnje, ali i trajna oštećenja.

Izloženost intenzivnoj buci ima izravan utjecaj na zdravlje ljudi odnosno izravno uzrokuje oštećenje sluha, dok neizravno buka utječe na zdravlje mnogih organa i tjelesnih sustava kao što su živčani i krvožilni sustav, probavni te hormonski sustav, a može dovesti i do metaboličkih te endokrinoloških poremećaja.

Buka negativno utječe na svakodnevne aktivnosti ljudi, sporazumijevanje, učenje, slušanje, koncentraciju i druge mentalne aktivnosti. Izaziva neraspoloženje, razdražljivost, nemir, smetnje mentalnog zdravlja i ponašanja, umor i nesanicu. Buka općenito narušava kvalitetu života i zdravlja. Kada je riječ o utjecaju okoliša na zdravlje, buka se po svojim štetnim posljedicama nalazi odmah iza zagađenja zraka.

Snaga zvuka mjeri se u decibelima, a riskirate gubitak sluha kada ste izloženi zvukovima od 85 i više decibela

0 db = prag čujnosti

10 db =šuštanje lišća