LIKOVNO-LITERARNI NATJEČAJ "ŠUMA KROZ SLIKU I RIJEČ"

Autor: Edi Šop, 16. 3. 2021.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana šuma 21. ožujka Srednja škola Otočac raspisuje likovno-literarni natječaj pod nazivom „Šuma kroz sliku i riječ“.

Uvjeti likovnog natječaja:

Tema likovnog natječaja je „Stablo“. Nacrtajte stablo ugljenom, najstarijom crtaćom tehnikom, za tonske crteže na hrapavoj površini A3 ili A4 papira koja će izdržati trljanje i brisanje. Obojeni papir naglasit će intenzivno crnilo ove tehnike.

Od pribora možete koristiti ugljen u štapićima, ugljen u olovci ili grafitne olovke. Ugljeni štapići od vinove loze ili vrbe kupuju se pakirani u kutijama. Različite su debljine i tvrdoće. Najbolji ugljen u štapićima je onaj od vinove loze jer se pogreške mogu ispraviti jednostavnim otpuhivanjem čestica s papira. Za rukovanje je čišći ugljen u olovci, ima tanki vrh pa je idealan za crtanje detalja. Ne može se upotrijebiti za široke poteze. Možete koristiti ugljene olovke (tvrde HB, srednje tvrde 2B, mekane HB i vrlo mekane 6B) i sve vrste grafitnih olovaka.

Prednost crtanja ugljenom je u tome što se pogreške mogu lako izbrisati staklarskim kistom ili običnim kruhom koji se upotrebljavaju i za osvjetljivanje površina. Različiti tonovi postižu se trljanjem prstom. Crte se mogu ublažiti i kistom umočenim u čistu vodu. Budući da ugljen slabo prianja uz papir, gotove površine treba poprskati fiksativom.

Svoj rad dostavite nastavnicima šumarske grupe predmeta do 22. ožujka 2021. godine.

Uvjeti literarnog natječaja:

Tema literarnog natječaja je „O, šumo, zelena šumo!“ Inspiracija je nađena u Tadijanovićevu stihu u kojem pjesnik izražava svoje divljenje prema šumi. Pronađite i vi svoju inspiraciju te iskažite svoje divljenje prema tom zelenom prostranstvu u formi lirske pjesme ili proznog teksta na standardnom hrvatskom jeziku ili na narječju. Pravo sudjelovanja imaju učenici svih obrazovnih programa Srednje škole Otočac. Literarni rad ne smije biti duži od dvije kartice teksta (kartica teksta sadrži oko 1800 znakova uključujući i razmake). Mora biti napisan računalom, u Word formatu, veličine slova 12, u pismu Times New Roman, proreda 1.5.

Potpisani i isprintani rad dostavite nastavnicima šumarske grupe predmeta do 22. ožujka 2021. godine.

Vaši radovi bit će predani Povjerenstvima koji će odlučiti o najboljima. Njih očekuju i prigodne nagrade koje ćemo uručiti 23. ožujka kada će se u holu Škole nizom aktivnosti obilježiti Svjetski dan šuma.